PREMIÉRKA: Slovensko môže Írsku závidieť vysokokvalifikovanú pracovnú silu

NETKY.SK • 3 December 2010, 08:31 • 2 min
PREMIÉRKA: Slovensko môže Írsku závidieť vysokokvalifikovanú pracovnú silu

PREMIÉRKA: Slovensko môže Írsku závidieť vysokokvalifikovanú pracovnú silu

slovakia

left justify in out

Slovensko môže Írsku aj napriek jeho problémom závidieť. "Írska ekonomika má dobré podnikateľské prostredie, a to, čo jej môžeme tak trochu aj závidieť, vysokokvalifikovanú pracovnú silu, čo vytvára predpoklady pre opätovné naštartovanie ekonomického rastu," podotkla počas pravidelnej štvrtkovej Hodiny otázok v parlamente premiérka SR Iveta Radičová (SDKÚ-DS).
Ako dodala, Írsko bolo do prevalenia jeho problémov symbolom úspechu Európskej únie, aktuálne sa však nachádza v jednom z najťažších období za posledné desaťročia. "Problémy Írska nie sú primárne spôsobené zlou rozpočtovou politikou či reformami, ale nutnosťou sanácie bankového sektora, ktorý nesprávne identifikoval riziká a čelí vysokým stratám," obhajovala Radičová.
Pomoc tejto krajine, ktorú únia poskytne z eurovalu, je podľa premiérky nutné vidieť v súvislosti s dynamikou jej vývoja. Za pomoc Írsku hovorí viacero činiteľov. Zahraničná zadlženosť krajiny je aj napriek deficitu iba na úrovni 50 % hrubého domáceho produktu (HDP), krajina je považovaná za spoľahlivého partnera na zahraničných trhoch a ako ešte zdôraznila, v prípade Írska ide o poskytnutie záruk a nie priamej pôžičky, ako tomu bolo pri Grécku. Finančná pomoc má dosiahnuť 85 miliárd eur.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies