PREMIÉR: Rozpočet je absolútne reálny, garantuje nám miesto v jadre eurozóny

NETKY.SK • 10 Október 2012, 12:21 • 2 min
PREMIÉR: Rozpočet je absolútne reálny, garantuje nám miesto v jadre eurozóny

PREMIÉR Rozpočet je absolútne reálny, garantuje nám miesto v jadre eurozóny - Politika Budúcoročný rozpočet s deficitom tesne pod hranicou 3 % je podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) absolútne reálny. Vychádza z momentálnych možností, ktoré Slovensko má,

slovakia

left justify in out

img

Budúcoročný rozpočet s deficitom tesne pod hranicou 3 % je podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) absolútne reálny. "Vychádza z momentálnych možností, ktoré Slovensko má," podotkol pre médiá po dnešnom schválení rozpočtu vládnym kabinetom.
      Upozornil, že navrhovaný rozpočet, ktorý teraz mieri do parlamentu, garantuje SR miesto v jadre eurozóny. Deficit je v ňom nastavený pod úrovňou 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), k čomu sa Slovensko v minulosti zaviazalo. "Je pripravený v roku 2013 reagovať na možné krízové javy," dodal Fico s tým, že ministerstvo financií naplánovalo v rozpočte na tento účel rezervy.
      Ich objem predstavuje takmer 550 miliónov eur. Celkovo 229 miliónov eur má pritiecť vďaka opätovne otvorenému druhému dôchodkovému pilieru, pričom až začiatkom budúceho roka budú jasné celkové čísla vystúpených a presná výška takto získaných peňazí. Na zhoršenú ekonomickú situáciu sa v rozpočte vyčleňuje aj ďalších 313 miliónov eur. Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) vysvetlil, že tieto zdroje zostanú nedotknuté až do aktuálnej makroprognózy na jar budúceho roka.
      "Pripravujeme rozpočet na rok 2013 v mimoriadnom, krízovom období. Období, kedy sa dajú veľmi ťažko predpokladať príjmy z daní. V období, kedy nevieme, ako dopadne eurozóna a kedy nevieme vylúčiť krízové faktory, ktoré môžu meniť rozpočet," upozornil premiér. Aj z tohto dôvodu si cení postoje sociálnych partnerov. "Nemám pocit, že je dnes taká situácia, že by niekto chodil a búchal po stole," uzavrel.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies