Predstavitelia OSN vyzývajú na ukončenie násilia v Sudáne, najmä ubližovania ženám a dievčatám

NETKY.SK • 16 Apríl 2024, 17:00 • 2 min
Predstavitelia OSN vyzývajú na ukončenie násilia v Sudáne, najmä ubližovania ženám a dievčatám

NEW YORK - Rok bojov v Sudáne vyvolal v pondelok v sídle OSN výkriky za ukončenie násilia, ktoré má ničivý dopad na civilistov, najmä ženy a dievčatá.

slovakia

left justify in out

"Súčasný konflikt v Sudáne, ktorý tento týždeň zavŕši svoj ročný bod, má zničujúci dopad na obyvateľov Sudánu, najmä na ženy a dievčatá," uvádza sa vo vyhlásení UN Women.

"UN Women vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby zabezpečilo, že konflikt v Sudáne sa nestane zanedbávanou krízou," pokračuje vyhlásenie.

Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že boje zvrátili dosiahnuté úspechy smerom k demokracii a stabilite a zanechali krajinu v utrpení a neistote, pričom čelila katastrofickej humanitárnej kríze.

Osobitná poradkyňa OSN pre prevenciu genocídy Alice Nderitu v samostatnom vyhlásení uviedla, že boje si vyžiadali životy viac ako 14 000 ľudí a tisíce ďalších zranili, pričom milióny civilistov vrátane detí boli vystavené násiliu.

"Ženy a dievčatá sú vystavené nekontrolovateľnému znásilňovaniu a iným formám sexuálneho násilia," povedala. "Po roku nie sme o nič bližšie k mieru, ako keď kríza začala. Je to zničujúce. Je to neprijateľné."

Nderitu odsúdila opakované zneužívanie etnickej a rasovej identity ako základ pre brutálne útoky, najmä zo strany Síl rýchlej podpory a spojeneckých milícií proti Masalitom a iným nearabským komunitám v regióne Dárfúr, ktorý bol už poznačený desaťročiami násilia.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Xinhua, Foto: Xinhua / Xie E
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies