Pred 20 rokmi zachvátil britský kráľovský zámok vo Windsore požiar

NETKY.SK • 20 November 2012, 08:07 • 2 min
Pred 20 rokmi zachvátil britský kráľovský zámok vo Windsore požiar

Pred 20 rokmi zachvátil britský kráľovský zámok vo Windsore požiar - Svet V kráľovskom zámku Windsor vo Veľkej Británii vypukol pred 20 rokmi rozsiahly požiar. Požiar vznikol 20.

slovakia

left justify in out

V kráľovskom zámku Windsor vo Veľkej Británii vypukol pred 20 rokmi rozsiahly požiar.

Požiar vznikol 20. novembra 1992 v súkromnej kaplnke a rýchlo sa rozšíril. Zasiahol severovýchodné krídlo zámku vrátane siene sv. Juraja a súkromné apartmány kráľovnej. Zničil pätinu hlavného krídla kráľovského paláca. Neskoršie vyšetrovanie dokázalo, že požiar zapríčinil reflektor umiestnený príliš blízko závesu.

V snahe získať peniaze potrebné na opravu spôsobených škôd, britská kráľovná Alžbeta II. v lete roku 1993 povolila po prvý raz v histórii sprístupniť oficiálne priestory Buckinghamského paláca v Londýne verejnosti, z čoho sa stala neskôr tradícia.
Rekonštrukcia zámku Windsor si vyžiadala približne 40 miliónov libier. Sedemdesiat percent nákladov na reštaurovanie bolo krytých z príjmov získaných po sprístupnení londýnskej kráľovskej rezidencie - Buckinghamského paláca a zo vstupného na pozemky Windsorského zámku.

Na priebeh rekonštrukcie dohliadala špeciálna komisia, ktorej členmi boli manžel kráľovnej - princ Philip a jej syn - princ Charles. Kráľovná súhlasila s modernou interpretáciou gotickej architektúry v súkromnej kaplnke a v Holbeinovej a Stuartovej sále. Podstatnej premene sa podrobila aj majestátna banketová sála - St. George's Hall, ktorej steny sa zvýšili a celá miestnosť získala na priestrannosti. Konštrukciu rizikových miestností zosilnili aj oceľovými trámami.

Windsorský zámok po piatich rokoch rekonštrukčných prác sprístupnili verejnosti 27. decembra 1997.
Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies