Prečo pakistanský Taliban zintenzívňuje útoky?

NETKY.SK • 24 December 2021, 10:29 • 2 min
Prečo pakistanský Taliban zintenzívňuje útoky?

ISLAMABAD - Ozbrojení vzbúrenci zabili v piatok dvoch vojakov pri prestrelke na stanovišti bezpečnostných síl na pakistanskom juhozápade v provincii Balúčistán.

slovakia

left justify in out

V poslednom čase sa v Pakistane zintenzívňujú útoky islamistických fundamentalistov, operujúcich zo svojich utajovaných základní v susednom Afganistane.

 

img

 

Balúčistán je najväčšou a najnepokojnejšou provinciou Pakistanu. Okrem Afganistanu na severe susedí aj s Iránom na západe. Často sa stáva terčom útokov islamistických partizánov, vzbúrencov hlásiacich sa k jednotlivým odnožiam islamu či rôznych nacionalistických skupín so separatistickými tendenciami.

 

Väčšina súčasných násilných akcií miestnych povstalcov sa však všeobecne považuje za ich reakciu na plány Pekingu vybudovať sieť železníc a ciest, ktoré by spájali Ujgurskú autonómnu oblasť Sin-ťiang s pobrežím Arabského mora a mali by viesť práve cez územie Balúčistánu.

 

img

 

Cieľom tohto Čínou navrhovaného tzv. "čínsko-pakistanského ekonomického koridoru" – investičného plánu v hodnote 60 miliárd dolárov – je čo najkratšou možnou pozemnou i morskou cestou sprístupniť Pekingu trhy na Blízkom východe, v Európe a Afrike.

 

Pakistanský Taliban vyznáva tu istú nekompromisnú sunnitskú ideológiu ako jeho afganský náprotivok, má však trochu odlišnú organizačnú štruktúru. Od roku 2007 zabili títo talibovia už okolo 8000 Pakistancov.

 

Prečítajte si: Afganská polícia prekazila útok samovražedného atentátnika

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies