Pre dvojaké občianstvo odstupuje v Austrálii ďalšia poslankyňa

NETKY.SK • 22 November 2017, 10:17 • 2 min
Pre dvojaké občianstvo odstupuje v Austrálii ďalšia poslankyňa

CANBERRA - Pre problémy s dvojakým občianstvom odstupuje v Austrálii už deviaty poslanec.

slovakia

left justify in out

Senátorka Skye Kakoschke-Moore zastávala v parlamente kreslo menšinovej strany Tím Nicka Xenophona. O svojej britskej národnosti zdedenej po predkoch sa dozvedela pri príprave dokumentov na dokázanie, že nemá druhé občianstvo po rodičoch či starých rodičoch, ktorí sa do krajiny prisťahovali. Tieto dokumenty musí do 1. decembra predložiť každý senátor narodený v Austrálii a do 5. decembra tak musí urobiť každý poslanec dolnej komory parlamentu. Kakoschke-Moore oficiálne odstúpi na budúci týždeň na najbližšom zasadaní Senátu.

Zákaz vyplýva zo 116 rokov starého ústavného zákona, ktorý nedovoľuje Austrálčanom s dvojakým občianstvom zastávať verejné funkcie. Vládnej konzervatívnej koalícii preto hrozí, že v doplňovacích voľbách do Snemovne reprezentantov, ktoré sa uskutočnia na budúci mesiac, stratí dve kreslá.

Austrália je ojedinelou a možno jedinou krajinou na svete, ktorá nepripúšťa ľuďom s dvojakým občianstvom zastávať verejné funkcie.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies