Právnik a podnikateľ Fedor Flašík hovorí, že má informácie o zraneniach zosnulého Milana Lučanského

NETKY.SK • 30 December 2020, 21:17 • 2 min
Právnik a podnikateľ  Fedor Flašík hovorí, že má informácie o zraneniach zosnulého Milana Lučanského

BRATISLAVA - K včerajšiemu pokusu o samovraždu exprezidenta Milana Lučanského a k jeho následnému úmrtiu , sa okrem prezidentky, súčasných koaličných a opozičných politikov, vyjadril aj právnik, manažér a podnikateľ Fedor Flašík.

slovakia

left justify in out

Po statuse, ktorý zverejnil na sociálnej sieti dnes doobeda, sme ho požiadali o rozhovor. Vo svojom statuse Fedor Flašík uviedol:

 

 „Milan ležal na lôžku v čase, keď nemal. Bachar ho vyzval, aby vstal. Odmietol. Došlo k hádke a potom na päste. Bachar privolal pomoc a podali si ho štyria. Po prevezení do nemocnice vraj Lučanskému kázali sadnúť si, čo odmietol. Šmarili ho na zem, udrel si hlavu, takže museli rýchlo robiť CT. Ivan má k tomu záznam.“ 

 

Následne sa  vyjadril aj k okolnostiam zadržania Milana Lučanského.

 

img

 

Rozhovor

 

Pán Flašík, poznali ste gen. Milana Lučanského aj osobne?

 

Nie, ale registroval som ho samozrejme, aj jeho prácu. Roky na Slovensku bojoval proti organizovanému zločinu. Neviem či registroval aj on mňa, ale ja som vždy vedel o koho ide.

 

Myslíte si, že exprezident PZ SR bol vinný a spáchal skutky, ktoré mu kládla za vinu polícia a pre ktoré sa v súčasnosti nachádzal vo väzbe?

 

Nedovolím si to hodnotiť. O čom som však bytostne presvedčený je, že každý človek by mal mať v právnom a demokratickom štáte právo na spravodlivý a nestranný proces. Tiež, že pre každého obvineného by mala platiť prezumpcia nevinny.

 

Ak by bol podľa Vás Milan Lučanský vinný, prihlásil by sa dobrovoľne na polícii?

 

Generál Lučanský bol profesionál a profesionálny policajt a tak aj konal. Mám za to, že urobil tak, ako mu kládla jeho profesionálna česť i svedomie. Verím, že sa prihlásil dobrovoľne a spolupracoval s políciou, lebo to vyhodnotil ako správne a čestné.

 

img

 

Prečo ste dnes zverejnili status o prvom incidente zranenia Milana Lučanského?

 

Pretože ani vtedy ani teraz sme nedostali jednoznačné a jednoduché odpovede zo strany kompetentných. A tie, ktoré sme dostali sa často vymykali logike. Ja sám chodím do fitnescentra 25 rokov, ani raz sa mi nestalo, ani som nepočul o prípade, že by niekto pri cvičení utrpel taký úraz, že by bolo potrebné prevážať ho do troch nemocničných zariadení.

 

Myslíte si, že včerajší pokus Milana Lučanského o samovraždu prebehol tak, ako bolo zatiaľ zverejnené?

 

Na to Vám neviem odpovedať. Ako veľa iných ľudí, ani ja nedokážem pochopiť, ako sa mohol obesiť na posteli vysokej 60 cm, pomocou teplákovej bundy. Keď som študoval právo, nebohý Juraj Kolesár, dlhoročný odborník na trestné právo, nás učil, že tí, čo chcú spáchať samovraždu, ak môžu, svoj pokus nedokonajú, keďže ho prerušia. Lebo pud sebazáchovy je v každom človeku ten najsilnejší.

 

Pokiaľ teda okolnosti nie sú také, že sa človek obesí na strome, kedy to už len ťažko zvráti, mal by skratkovité konanie prehlušiť tento pud a zastaviť ho. Možno by toto mohli potvrdiť alebo vyvrátiť znalci z odboru psychiatrie alebo psychológie.

 

img

 

Čo by podľa Vás malo nasledovať teraz?

 

V prvom rade súdnoznalecká pitva. Je veľmi dôležité kto ju bude vykonávať a aké závery súdny patológ prinesie. Pitvou sa dá jasne určiť, aké zranenia pán Lučanský mal, ako i spôsob jeho úmrtia. Tiež ňou možno potvrdiť alebo vyvrátiť závery kontroly Ministerstva spravodlivosti o zraneniach, ktoré si mal Milan Lučanský spôsobiť sám pri cvičení, tak ako bolo deklarované po jeho predposlednom prevoze do nemocnice.

 

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková dala dnes na TB verejný prísľub, že bude zriadená nezávislá komisia na prešetrenie smrti Milana Lučanského. Kto by v nej podľa Vás, ako právnika, nemal chýbať?

 

Hneď po pitve by mala byť ďalším krokom bezodkladná rekonštrukcia smrti pána Lučanského.Tak sa to deje pri dopravných nehodách, požiaroch i pri úmrtiach, ktoré nemali svedka a leží na nich tieň pochybností. Sú na to určení súdni znalci a ja nevidím dôvod, prečo by sa toto nedalo vykonať.

 

Ďalej by mala vzniknúť komisia, ktorá by však mala byť zložená minimálne z 2 absolútne nezávislých zložiek a prizvaný by do nej mal byť aj nezávislý medzinárodný vyšetrovací orgán. Pretože tu ide o veľmi závažnú kauzu. Ide o človeka, ktorý bol roky na vysokom poste v štáte. Neznamená to, že nemám dôveru v slovenské orgány, ale mohlo by to zvýšiť kredit dôveryhodnosti vyšetrovania v očiach verejnosti. Takto si veľa ľudí môže povedať, „ iste boli zaplatení“.

 

img

 

Ak závery takejto komisie potvrdia, že pán Lučanský spáchal samovraždu a to spôsobom, aký zatiaľ uviedol Zbor väzenskej a justičnej stráže i ministerka spravodlivosti Mária Kolíkova, zmení sa Váš postoj?

 

Počkám si na priebeh vyšetrovania a závery. V rámci práva som študoval forenzné vedy i trestné právo. Preto ak súdny znalci dospejú k záverom, že bolo fyzicky i fyzikálne možné, aby sa tento skutok stal, tak ako sa zatiaľ udáva, budem to rešpektovať a „poviem si okay, stalo sa to takto, pretože to bolo možné.“

 

Myslíte si, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková by mala podať demisiu?

 

V právnom štáte určite. Za smrť gen. Lučanského nemôže, ale je zodpovedná za vedenie rezortu. Keď v roku 2005 spadlo vojenské lietadlo v obci Hejce, vtedajší minister obrany Juraj Liška odstúpil do týždňa od tragédie.

 

Pritom za samotný pád lietadla určite nemohol. Vo všetkých vyspelých štátoch je demisia ministra z tohto titulu legitímna a etická. Je znakom politickej kultúry a vyspelosti, reflektuje i samotné hodnoty demokratického zriadenia, ku ktorému sa hlásime nielen v našom najvyššom zákone – Ústave.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ida Zaleznikova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies