Pozor: Prechod z chladného do horúceho prostredia môže spôsobiť teplotný šok

NETKY.SK • 1 Júl 2024, 12:47 • 2 min
Pozor: Prechod z chladného do horúceho prostredia môže spôsobiť teplotný šok

BRATISLAVA - Pri používaní klimatizácie treba mať pozatvárané dvere a okná. Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR pripomenuli aj potrebu čistenia.

slovakia

left justify in out

Pri prechode z chladného do horúceho prostredia môže prísť k teplotnému šoku, ktorý dokáže celkovo oslabiť organizmus. Upozornili na to odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Apelujú preto na opatrnosť pri používaní klimatizácie. Upozorňujú tiež na potrebu čistenia klimatizačnej jednotky.

"Príliš nízka teplota v interiéri môže byť síce osviežujúca, ale prechod do vonkajšieho horúceho prostredia je pre zdravie rizikový. Chladný cirkulujúci vzduch môže vyvolávať dýchacie problémy, spôsobiť nachladnutie, angínové bolesti v krku, pocit upchatého nosa, bolesti dutín, hlavy, chrbtice, kĺbov, alebo vyvolať astmatický záchvat," poznamenali.

"Pri nesprávnom nasmerovaní chladného prúdu vzduchu do tváre dochádza k vysušovaniu kože, očí, zápalom očí, uší, prínosových dutín, aj k bolestiam zubov a trojklaného nervu," dodali.

Vedúca odboru hygieny životného prostredia ÚVZ Milada Eštóková upozornila na to, že klimatizáciu je vhodné nastaviť tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako päť, maximálne sedem stupňov Celzia. Apeluje na správne používanie aj v aute.

"Aj tam platí ideálny rozdiel teploty vonku a vnútri päť až sedem stupňov Celzia, dodržte ho aj v najväčších horúčavách. Ak z auta často vystupujete a nastupujete, rozdiel teplôt by mal byť ešte nižší," dodala.

Pri používaní klimatizácie treba mať pozatvárané dvere a okná. Odborníci z ÚVZ pripomenuli aj potrebu čistenia.

"Udržujte v čistote klimatizačnú jednotku, filtre a vzduchové prieduchy. Výparník klimatizačnej jednotky dezinfikujte. Správnou údržbou klimatizácie predchádzate tomu, aby bola zdrojom choroboplodných mikroorganizmov v priestore," ozrejmili.

Najvhodnejším spôsobom na zvýšenie prúdenia vzduchu v izbe je podľa ich slov vetranie.

"Odporúčame vetrať priestory v nočných alebo v skorých ranných hodinách. V čase vysokých denných teplôt neotvárajte okno, pokiaľ to nie je nevyhnutné," dodala hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR, Foto: estav.cz
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies