Požiare v Kanade sa zintenzívnili; úrady sa boja, že by mohli trvať celé leto

NETKY.SK • 11 Jún 2023, 11:30 • 2 min
Požiare v Kanade sa zintenzívnili; úrady sa boja, že by mohli trvať celé leto

MONTREAL - Nové a silnejúce požiare si v celej Kanade vynútili evakuáciu ďalších tisícov ľudí. Úrady v provincii Québec vyslovili obavu, že bezprecedentné požiare by mohli trvať celé leto.

slovakia

left justify in out

Zasiahnutý je najnovšie najmä západ krajiny. Po niekoľkých dňoch, keď sa situácia upokojila, sa požiare opäť zintenzívnili v provincii Alberta, kde v piatok večer mesto Edson zažilo druhú evakuáciu od mája. "Požiar je taký nekontrolovateľný, že niektoré hasičské posádky museli ustúpiť," povedal Luc Mercier, hlavný administratívny úradník okresu Yellowhead, kde sa Edson nachádza. "Nemôžu bojovať s týmto požiarom," dodal.

 

img

 

V Britskej Kolumbii bolo z väčšej časti evakuované mesto Tumbler Ridge s 2400 obyvateľmi, lebo požiar od hranice mesta delilo len niekoľko kilometrov. Na východe krajiny minister verejnej bezpečnosti provincie Québec Francois Bonnardel v sobotu ráno uviedol, že situácia v centrálnej a severozápadnej časti provincie je naďalej zložitá a ohrozených je niekoľko miest. Požiare na severovýchode provincie Québec označil za "stabilizované". "Je to prvý prípad v histórii Québecu, keď sme museli bojovať s toľkými požiarmi, evakuovať toľko ľudí," povedal. "Čaká nás boj, ktorý podľa nás potrvá celé leto," vyhlásil Bonnardel. V provincii stále platí príkaz na evakuáciu približne 14.000 ľudí, pričom Bonnardel vyhlásil, že "bitku sme ešte nevyhrali".

 

Kanadské úrady na ochranu životného prostredia v súčasnosti evidujú v krajine 416 aktívnych požiarov, z ktorých 203 je klasifikovaných ako nekontrolovateľné. Od začiatku roka v Kanade vyhorelo viac ako 4,6 milióna hektárov porastov, čo je výrazne nad priemerom posledných desaťročí. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies