Poslanec Tomáš kritizuje Svrčekov návrh o zmenách pri referende, hovorí o podraze

NETKY.SK • 11 Február 2022, 12:13 • 2 min
Poslanec Tomáš kritizuje Svrčekov návrh o zmenách pri referende, hovorí o podraze

BRATISLAVA - Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Erik Tomáš označil zmenu Ústavy SR v súvislosi s referendom o predčasných voľbách za jeden z kľúčových zákonov tohto volebného obdobia. Vládna koalícia však podľa neho ignoruje aktuálnu diskusiu v pléne parlamentu. Podotkol, že Sme rodina sa vysmieva návrhom Miloša Svrčeka svojim voličom.

slovakia

left justify in out

Poukázal na navrhovanú účinnosť novelizácie až v roku 2024 a nie počas tohto volebného obdobia. Svrček hovorí o možnom probléme z hľadiska retroaktivity, nevylúčil zmeny v druhom čítaní, ak by k tomu bolo jasné stanovisko. 

 

"Sľubovali ste, že predložíte novelu Ústavy SR, ktorá v tomto volebnom období umožní občanom referendum o predčasných voľbách a vy navrhujete, aby takáto možnosť bola až v roku 2024. A to len preto, lebo váš Boris Kollár je OĽaNO pozitívny," poznamenal Tomáš. Svrčekov návrh označil za "napľutie ľuďom do očí", "podrazácku novelu" či "kolosálny podvod".

 

img

 

Autor predloženého návrhu pripomenul Tomášovi hlasovanie z roku 2019 o návrhu Sme rodina na zníženie kvóra pri referende, keď bol proti. „Že vás hanba nefackuje. Ja by som na vašom mieste chodil ako potkan po kanáloch. Lebo keď už bojujem za ľudí, tak aspoň konzistentne," uviedol. Tomáš reagoval, že so znížením kvóra pri referende nesúhlasí, zvlášť pri referende o predčasných voľbách.

 

Petra Hajšelová (Sme rodina) obdobne kritizovala Tomáša i jeho stranu Hlas-SD, ktorá hovorí o referende ako o nosnej téme a v pléne pritom sedia len traja ich poslanci. „Neustále vyzývate Borisa Kollára, aby predložil tento návrh, a zrazu s ním máte problém," podotkla.

 

img

 

Boris Susko odmieta, že by sa novela nemohla vzťahovať na aktuálne volebné obdobie z hľadiska retroaktivity. Argumentuje, že novela by začala platiť až na obdobie po nadobudnutí jej účinnosti. „To je, ako by ste povedali, že nemôžeme nikdy zmeniť dane," podotkol.

 

Denisa Saková (nezaradená) podčiarkla, že demokracia je vôľou ľudu a pripomenula poslancom, že aj v zmysle svojho sľubu majú konať pre ľudí a majú povinnosť urobiť všetko pre to, aby sa referendum mohlo konať.

 

„Môžeme mať rôzne názory na to, ako spravovať Slovensko k prospechu občanov, ale brániť prejavu vôle občanov  nemôžeme. Ak tak ktokoľvek robí, spreneveruje sa základným princípom fungovania demokracie," podotkla. Deklarovala záujem nezaradených poslancov pôsobiacich v Hlase-SD podporiť posunutie novely do druhého čítania.

 

img

 

Radovan Kazda (SaS) v tejto súvislosti podotkol, že za bývalej vlády Smeru-SD a Hlasu-SD nezachytil žiadne takéto snahy o zmenu ústavy. Myslí si, že keď vláda dostane mandát na štyri roky, mala by ich aj riadne dovládnuť, ma šancu robiť reformy a po štyroch rokoch sa ukáže, či presvedčila voličov a vie obhájiť svoje pôsobenie.

 

Prečítajte si: Na Slovensko prichádzajú nebezpečné potraviny z Poľska. Vláda bude konať!twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies