Poslanec Kuriak vyzýva na schválenie pomoci rodinám

NETKY.SK • 23 Máj 2022, 12:34 • 2 min
Poslanec Kuriak vyzýva na schválenie pomoci rodinám

BRATISLAVA - Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Milan Kuriak vyzýva na podporu predložených návrhov zákonov na pomoc rodinám, tzv. protiinflačný balíček. "200 eur prídavok pre rodiny podporujem nielen ako vládny poslanec, ale hlavne ako človek pochádzajúci z veľkej rodiny, z 9 detí a ako otec veľkej rodiny, 5 detí, ktorý pozná, aké je vysoké zaťaženie rodinných rozpočtov a čo obnáša výchova a starostlivosť o mnohopočetnú rodinu," konštatuje poslanec.

slovakia

left justify in out

Poslanec zastáva názor, že v týchto ťažkých časoch štát nemôže prioritne pozerať na ukazovatele ako sú verejný dlh krajiny či HDP. Musí vnímať potrebu pomoci pre rodiny, ktoré sú z mesiaca na mesiac v čoraz horšom postavení. Kuriak verí, že takto predstavená inflačná pomoc smeruje prioritne k najviac zraniteľným skupinám obyvateľstva. Poslanec zároveň nechápe obavy koaličného partnera strany SaS. Podľa neho vláda v boji s infláciou predstavila jednorazové aj systémové opatrenia.

 

img

 

„Strana SaS nazvala poslancov hnutia OĽaNO užitočnými idiotmi, nakoľko chcú zahlasovať za predloženú pomoc rodinám. Osobne začínam byť z prístupu kolegov zo strany SaS unavený. Ich politika je čisto namierená proti rodinám. Bojujú proti rodinám už od počatia dieťaťa ich interrupčnou politikou. Následne bojujú proti rodinám tým, že nepodporujú tradičné hodnoty, nesnažia sa rodinám pomôcť v týchto ťažkých časoch. Obhajujú len podnikateľské subjekty. Kam to ako spoločnosť dotiahneme, keď ako národ postupne vymierame? Kto bude pracovať na vyše 1 milión dôchodcov, ktorí už teraz nemajú vytvorené dôstojné podmienky na život?" pýta sa poslanec. Kuriak rovnako strane SaS pripomína, že okrem slova „sloboda" majú v názve strany aj slovo „solidarita".

 

Otázku krytia poslanec Kuriak vidí okrem iného aj vo zvýšení daní na veci, ktoré ľudia k bežnému životu nepotrebujú, ako napr. alkohol, hazard či cigarety. Tieto zvýšenia však boli zablokované stranou SaS. „Alkohol spôsobuje v našej spoločnosti veľa ľudského nešťastia a je aktuálne cenovo veľmi prístupný. Rovnako by sme tak mohli uvažovať aj o hazarde. Strane SaS je však asi prednejšie, aby ľudia na Slovensku viac pili, fajčili a hrali hazard ako mali rodiny s deťmi. Stana SaS zrejme radšej vidí nekompletné rodiny, rodiny bez detí, či páry rovnakého pohlavia ako tradičnú rodinu."

 

img

 

Z predložených legislatívnych návrhov zákonov bolo predkladateľom prepočítané, že protiinflačná pomoc zvýši príjem množstvu domácností. Zvýšenie príjmu sa bude týkať v roku 2022 približne 1 116 450 nezaopatrených detí, v roku 2023 približne 1 125 350 nezaopatrených detí, v roku 2024 približne 1 130 000 nezaopatrených detí a v roku 2025 približne 1 135 200. „To sú počty, pred ktorými nemožno zatvárať oči".

 

Poslanec vyzýva na podporu aj opozičné subjekty, osobitne strany SMER-SD a HLAS, ktoré sa profilujú ako sociálne strany. V čase, keď bola strana SMER-SD pri moci absolútne zanedbávala pomoc rodinám. Poslanec myslí, že je najvyšší čas, aby tento deficit svojim hlasovaním v parlamente vykryli.

 

Záverom sa Kuriak zastáva aj samotného ministra financií Igora Matoviča. "Osobne nechápem všetky ataky, ktoré sú na Igora smerované. Pán minister financií nechce podporovať tých, ktorí to nepotrebujú. Bojuje za podporu rodín, nie oligarchov, hazardu či predajcov alkoholu. Želám si preto, aby p. minister túto ťažkú dobu vydržal a svoju snahu dotiahol do úspešného konca."

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies