Poslanci si zrušili trestnoprávnu imunitu, sudcom zatiaľ ostane

NETKY.SK • 26 Júl 2012, 11:16 • 2 min
Poslanci si zrušili trestnoprávnu imunitu, sudcom zatiaľ ostane

Poslanci si zrušili trestnoprávnu imunitu, sudcom zatiaľ ostane - Krimi Trestnoprávna imunita poslancov Národnej rady SR od 1. septembra zanikne.

slovakia

left justify in out

img

Trestnoprávna imunita poslancov Národnej rady SR od 1. septembra zanikne. Snemovňa dnes 144 hlasmi schválila zmenu Ústavy SR a za príslušnú novelizáciu Trestného poriadku zahlasovalo 145 poslancov. Proti nebol nikto. Priestupkovú imunitu si poslanci zrušili už koncom minulého volebného obdobia.
      Na zrušení trestnoprávnej imunity sa dohodli spoločne všetky parlamentné strany. Poslanci budú po novom nepostihnuteľní už len za výroky prednesené v pléne alebo orgánoch NR SR a za hlasovanie, a to aj po skončení ich mandátu. Na vzatie poslanca do väzby však bude nevyhnutný súhlas parlamentu. Na zadržanie člena snemovne v prípade pristihnutia pri páchaní trestného činu bude potrebný súhlas mandátového a imunitného výboru. Ak k nemu nedôjde, bude poslanec okamžite prepustený. O prichytení zákonodarcu pri čine bude polícia musieť upovedomiť predsedu NR SR a šéfa spomínaného výboru.
      Poslanci však trestnoprávnu imunitu v rozsahu, akú mali doteraz členovia zákonodarného zboru, naďalej ponechali sudcom. "Rozhodli sme sa, že v tejto chvíli budeme plniť objednávku v tom rozsahu, v akom ju chápeme, že od verejnosti prišla. Teda zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov," vysvetlil pred časom Radoslav Procházka (KDH).
      Na jeseň po dokreovaní Súdnej rady SR by sa však malo začať pracovať na zmene. Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) dnes takýto zámer potvrdil, avšak zdôraznil potrebu diskusie. Verí, že v spolupráci so zástupcami sudcovského stavu a ministra spravodlivosti vznikne novela ústavy, ktorou prídu sudcovia o trestnoprávnu imunitu.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies