Poslanci schválili nový rokovací poriadok: Už žiadne transparenty a videá v sále

NETKY.SK • 6 December 2016, 12:14 • 2 min
Poslanci schválili nový rokovací poriadok: Už žiadne transparenty a videá v sále

BRATISLAVA - Poslanci viac nebudú môcť v rokovacej sále Národnej rady SR používať transparenty, ani vyhotovovať videá.

slovakia

left justify in out

Parlament dnes totiž schválil novelu zákona o rokovacom poriadku, ktorú ešte v lete inicioval predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). I napriek tomu, že novelu v novembri nepodpísal prezident Andrej Kiska, poslanci ju dnes opätovne podporili 79 hlasmi.

 

Aj napriek neustálej kritike opozície, že koalícia chce takto zalepiť ústa opozičným poslancom, aby nepoukazovala na kauzy vlády, prešiel v zákone presne stanovený maximálny rečnícky čas poslancov. Prezident, predseda vlády a predseda NR SR však budú môcť hovoriť bez časového obmedzenia.


Podľa opozície sú návrhy na zmeny rokovacieho poriadku neprimerané a zbytočné. Schválený pozmeňovací návrh, ktorý v pléne predložil poslanec Gábor Gál (Most-Híd), opozícia ostro skritizovala. Zákon podľa opozičníkov nerieši skutočné problémy a kauzy, ktoré trápia Slovensko.


Počas parlamentných prázdnin Danko zriadil pracovnú skupinu, ktorá pripravila zmeny rokovacieho poriadku. Potrebu nového rokovacieho poriadku si podľa neho vyžiadali situácie, ktoré za posledné mesiace vznikali počas rokovacích dní v pléne Národnej rady Slovenskej republiky. Príprave rokovacieho poriadku predchádzal rozbor rokovacích poriadkov vo viac ako 20 krajinách Európskej únie. „Slušné správanie, čisté a protokolárne oblečenie by mali byť absolútny etalón správania sa v pléne parlamentu,“ povedal Danko a dodal, že „...samozrejmosťou musí byť aj dodržiavanie pravidiel, a to bez rozdielu, napríklad zákaz používania mobilného telefónu, konzumácie jedla alebo pitia v pléne parlamentu či natáčania akýchkoľvek videí“. Ako novinku už vtedy spomínal systém presného prideľovania času na diskusiu.

 

Ak niekto hovorí, že nový rokovací poriadok potláča diskusiu v NR SR, klame. Vyhlásil vyhlásil ďalej Danko. Pripomenul limity, ktoré dávajú poslancom podľa Danka 30-minútový priestor na vyjadrenie, čo je podľa šéfa NRSR "jeden z najväčších časových úsekov v rámci európskych parlamentov". "Stojím si za rokovacím poriadkom," povedal. "Rokovací poriadok prešiel diskusiou," poznamenal Danko, podľa ktorého už dnes badať viac slušnosti aj u "krikľúňov". "Vidím iné správanie aj tých najväčších krikľúňov," poznamenal predseda parlamentu. Nový rokovací poriadok ešte neplatí, dotknúť by sa mal až najbližšej schôdze, ktorá má byť v novom roku.


Medzi schválenými zmenami je zachovanie neobmedzeného rečníckeho času prezidentovi, predsedovi vlády a predsedovi parlamentu. Podpredsedovia parlamentu a členovia vlády majú mať obmedzený čas, a to na 20 minút. Ale v prípade odvolávania člena vlády, bude môcť minister vystúpiť bez obmedzenia.


Taktiež prešla zmena, podľa ktorej budú môcť poslanci v rozprave vystúpiť dvakrát, a to prihlásením sa písomne pred začatím rozpravy, ako aj ústne počas nej. Ak sa poslanec prihlási písomne, rečnícky čas je najviac 30 minút. Ak sa poslanec prihlási ústne, má nárok na 10 minút.


Poslanec Igor Matovič (OĽaNO-NOVA) povedal, že podľa Ústavy SR sa vláda zodpovedá parlamentu. „Rokovací poriadok však dá ministrovi neobmedzenú možnosť prihlásiť sa do diskusie, vždy po 20 minút, kým poslanec bude obmedzený len na maximálne dve vystúpenia. Novela pošliapava ústavu," zdôvodnil a upozornil, že opozícia sa obráti na Ústavný súd SR.


Predsedajúcemu sa novelou udeľuje kompetencia vykázať poslanca, ktorý prekročil hranice slušnosti v pléne zo sály po tom, ako na upovedomenie neposlúchne dvakrát. Ak však odmietne sálu opustiť, predsedajúci môže schôdzu prerušiť.


Podľa novelizovaného zákona platí zákaz používania transparentov či vyhotovovania videí na mobilný telefón.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies