Poslanci NR SR preverovali nákup CT prístrojov vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne

NETKY.SK • 11 December 2014, 10:43 • 2 min
Poslanci NR SR preverovali nákup CT prístrojov vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne

TRENČÍN - Verejná súťaž na CT prístroj vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne v roku 2010, ako aj súťaž na CT prístroj a päť ultrazvukov z tohto roku bola zrejme po formálnej stránke v poriadku v zmysle zákona o verejnom obstarávaní. Po skončení poslaneckého prieskumu v trenčianskej nemocnici to povedal predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Richard Raši (Smer-SD).

slovakia

left justify in out

„Najvyšší kontrolný úrad spochybnil cenu prístroja v Trenčíne pri porovnaní s cenou prístroja v Považskej Bystrici. Máme list od spoločnosti, ktorá dodala prístroj v roku 2010 do Trenčína. Deklaruje, že porovnávaný prístroj v Považskej Bystrici je úplne iný z hľadiska technických parametrov, iný je spôsob financovania, je iný z hľadiska záručnej doby a na rozdiel od Trenčína neboli v Považskej Bystrici do ceny zakomponované stavebné úpravy. Keď odznela informácia, že trenčianska nemocnica kúpila prístroj drahšie, porovnávali sa neporovnateľné veci,“ skonštatoval Raši.
      

Druhá kontrola sa podľa neho týkala nákupu od spoločnosti Medical Group, ktorá do FN Trenčín dodala CT prístroj a päť ultrazvukov. "V médiách odznela informácia, že trenčianska nemocnica kúpila v roku 2014 predražený prístroj za 1,3 milióna eur. Nemocnica kúpila CT prístroj a päť ultrazvukov, čo zásadne mení celú situáciu. CT prístroj stál zhruba 800.000 eur a zvyšok boli ultrazvuky,“ doplnil predseda zdravotníckeho výboru.
      

Poslancovi Viliamovi Novotnému chýba odpoveď na otázku, prečo predpokladaná cena CT prístroja z roku 2010 bola dva milióny eur. „Je čudné, že keď sa súťaží taký drahý prístroj za dva milióny eur, z ôsmich uchádzačov, ktorí si vybrali súťažné podmienky, dal ponuku nakoniec iba jeden. Mám ten istý pocit, ako som mal v Piešťanoch, že tu existuje nejaká čudná dohoda medzi súťažiacimi, keď ide o prístrojovú techniku v slovenských nemocniciach,“ priblížil Novotný.
      

Ako dodal, jediná ponuka je okolo dvoch miliónov eur bez DPH. Podľa jeho informácií podobný prístroj kúpila ostravská nemocnica za milión eur a Fakultná nemocnica v Bratislave za 1,4 milióna eur bez DPH. „Požiadal som o technické parametre, ktoré boli dané do súťaže a o technické parametre víťazného prístroja. Aby sme si to naozaj vedeli porovnať a neporovnávali jablká s hruškami,“ zdôraznil Novotný. Druhá súťaž na CT prístroj a ultrazvuky sa podľa neho zdá navonok v poriadku, chce si však počkať na parametre prístrojov. 
      

Poslancovi Ivanovi Uhliarikovi (KDH) sa v Trenčíne, podobne ako v Piešťanoch, potvrdilo, že na Slovensku sú jednoznačne vyššie ceny ako v okolitých štátoch. Následkom je podľa neho menej peňazí pre slovenských pacientov. „Musíme sa spýtať, ako získať nižšie ceny. Možno je čas, aby sme princíp porovnávania cien liekov s jednotlivými krajinami začali uplatňovať aj pri prístrojoch. Keďže peniaze idú zo zdrojov verejného zdravotného poistenia, prístroje by si podobný systém zaslúžili tiež,“ uzavrel Uhliarik. 
      

Výbor NR SR pre zdravotníctvo sa dnes v Trenčíne venoval iba nákupu CT prístrojov. Koncesiami na prevádzku jedálne sa podľa Rašiho bude výbor zaoberať na mimoriadnom zasadnutí v pondelok 15. decembra. 
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies