Poľský prezident Duda rokoval s opozíciou, chce urovnať politickú krízu

NETKY.SK • 18 December 2016, 19:55 • 2 min
Poľský prezident Duda rokoval s opozíciou, chce urovnať politickú krízu

VARŠAVA - Poľský prezident Andrzej Duda sa dnes postupne stretol s lídrami všetkých opozičných strán, čím chce pomôcť vyriešiť politickú krízu v krajine. V Poľsku sa už tretí deň po sebe konajú pred budovou parlamentu vo Varšave protivládne demonštrácie proti vládnemu návrhu obmedziť prístup novinárov k poslancom v parlamente.

slovakia

left justify in out

Poliaci demonštrovali tiež pred prezidentským palácom a budovou ústavného súdu. Prezident Duda, ktorý má blízko k vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS), vyjadril ešte v sobotu v súvislosti s touto situáciou hlboké obavy a oznámil, že sa ujme úlohy sprostredkovateľa v tomto spore.

 

Výbor na ochranu demokracie (KOD) zvolal na dnes manifest pred ústavným súdom, na ktorom sa účastníci protestu symbolicky lúčili s predsedom tejto inštitúcie Andrzejom Rzeplinskim. Mandát šéfa najvyššieho justičného orgánu v Poľsku, ktorý je v spore s vládnou stranou, sa končí v pondelok. Prítomným sa okrem iných politických osobností prihovoril bývalý prezident Bronislaw Komorowski.

 

Demonštranti so zástavami Poľska a Európskej únie sa vzápätí presunuli pred parlament, kde sa v piatok začala podľa odborníkov dosiaľ najväčšia politická kríza v Poľsku za uplynulé roky.

 

Spoločne s protivládnou sa dnes vo Varšave konala aj provládna manifestácia. Podporovatelia poľskej vlády a súčasného politického smerovania svojej krajiny mávali pred prezidentským palácom bielo-čiernymi národnými zástavami. Vyjadrovali tiež svoju podporu prezidentovi Dudovi a jeho snahe viesť vyjednávanie o ukončení tejto situácie.

 

Poľskí opoziční poslanci v piatok protestovali proti vládnemu návrhu obmedziť prístup novinárov k poslancom v parlamente a zablokovali hlasovanie o rozpočte. Poslanci z vládnej strany PiS potom hlasovali v inej rokovacej sále, ale opozícia tvrdí, že to bolo nezákonné a požaduje v utorok opakovanie tohto hlasovania.

 

Skupina opozičných poslancov odvtedy blokuje rokovaciu sálu poľského parlamentu. V budove chcú zotrvať do utorka.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies