Poľsko má prvého primátora, ktorý sa otvorene priznáva k homosexualite

NETKY.SK • 1 December 2014, 13:10 • 2 min
Poľsko má prvého primátora, ktorý sa otvorene priznáva k homosexualite

VARŠAVA - Prvým primátorom v Poľsku, ktorý sa otvorene priznáva k svojej homosexualite, sa v nedeľňajšom druhom kole komunálnych voľbách stal 38-ročný Robert Biedroň. Jeho kandidatúru v druhom kole podporilo vyše 57 percent voličov, pričom v prvom kole skončil až na druhom mieste.

slovakia

left justify in out

Biedroň vstúpil do dejín Poľska už v roku 2011, keď sa ako poslanec parlamentu prihlásil k svojej sexuálnej orientácii. Vzdelaním je právnik a angažuje sa aj v organizáciách na podporu práv homosexuálov a projektov proti homofóbii, informoval poľský denník Gazeta Wyborcza.

 

Agentúra AP jeho zvolenie do funkcie primátora mesta Slupsk na severe Poľska interpretuje ako znak nárastu tolerancie ku gejom a lesbám zo strany poľskej spoločnosti, ktorá bola dlhší čas - vzhľadom na veľký vplyv katolíckej cirkvi a počet veriacich - definovaná ako konzervatívna. 

 

Vo voľbách poslancov zastupiteľských zboroch vojvodstiev, ako aj primátorov a starostov kandidoval rekordný počet ľudí hlásiacich sa k sexuálnym menšinám, ale Biedroň je jediný, kto bol úspešný, informovala AP. Väčšina z týchto kandidátov boli mladí ľudia, ktorí sa o hlasy voličov uchádzali prvýkrát, pričom zastupovali ľavicové strany. 

 

Komunálne voľby v Poľsku sa konali v dvoch kolách s odstupom dvoch týždňov. Odhady po nedeľňajšom druhom kole naznačujú, že vládnuca Občianska platforma (PO) zvíťazila vo Varšave a piatich ďalších veľkých mestách, informovala v noci nadnes s odvolaním sa na inštitút IPSOS agentúra AP. Úplné výsledky hlasovania v približne 900 mestách a obciach, kde v prvom kole volieb kandidáti na starostov 16. novembra nezískali nadpolovičnú väčšinu, by mali zverejniť v priebehu dnešného dňa.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies