Polovodičový sektor potiahne automobilový priemysel a umelá inteligencia

NETKY.SK • 15 Február 2024, 18:19 • 2 min
Polovodičový sektor potiahne automobilový priemysel a umelá inteligencia

Vedúci pracovníci v odvetví polovodičov už druhý rok po sebe označili automobilový priemysel ako hlavný očakávaný zdroj príjmu pre nasledujúci rok. Hneď za ním sa umiestnila umelá inteligencia, ktorá sa v rebríčku po prvý krát vyšplhala na druhé miesto. Zároveň sa stala jednou z top 3 strategických priorít v sektore, spoločne s kvalifikovanou pracovnou silou a bezproblémovým dodávateľským reťazcom.

slovakia

left justify in out

Prieskum spoločností KPMG LLP a Global Semiconductor Alliance (GSA) skúmal názory 172 manažérov z globálnych firiem v oblasti polovodičov, pričom viac než polovica z nich dosahuje ročný obrat vyšší ako 1 miliarda dolárov.

 

Manažéri očakávajú rast tržieb

Pokiaľ ide o rast tržieb v polovodičovom odvetví, manažéri sú výrazne viac optimistickí, ako v minulom roku. Až 85 % z nich predpovedá, že príjmy odvetvia v nadchádzajúcom roku porastú, v porovnaní so 64 % v minulom roku. Zároveň až 83 % má pozitívne vyhliadky aj čo sa týka rastu tržieb ich spoločnosti. Prognózy tempa rastu sú však o niečo nižšie. V tomto roku 4 z 10 očakávajú rast tržieb o viac ako 10 %. V minulom roku vyjadrila tento názor až polovica respondentov.

 

Automobilový sektor je opäť hlavným zdrojom príjmov

Po tom, čo sa minulý rok vyšplhal na čelo rebríčka po prvýkrát, automobilový sektor opäť potvrdil svoje prvenstvo ako najdôležitejšie odvetvie zdroja príjmov pre polovodičový priemysel. Bezdrôtová komunikácia, ktorá sa v prieskume niekoľko rokov umiestňovala na prvom mieste, sa vlani posunula na druhé miesto a tento rok skĺzla na zdieľané tretie miesto s Cloud/dátovými centrami a internetom vecí (IoT - názov pre technológie umožňujúce nízkonákladové bezdrôtové prepojenie a komunikáciu rôznych senzorov a zariadení za účelom automatizácie, zrýchľovania a zefektívňovania procesov, diaľkového merania veličín, diaľkového riadenia).

 

„Dopyt po elektromobiloch každým rokom stúpa. Nie je preto prekvapením, že práve automobilový sektor najviac podporuje rast odvetvia polovodičov – v elektromobiloch je násobne viac polovodičov ako v autách so spaľovacím motorom. Rýchly vzostup umelej inteligencie však môže v budúcnosti znamenať, že predbehne v dopyte po polovodičoch automobilový priemysel,“ hovorí výkonný riaditeľ a sektorový líder pre automobilový priemysel KPMG na Slovensku Peter Nemečkay.

Umelá inteligencia na vzostupe

Druhé miesto v rebríčku zdroja príjmov pre polovodičový sektor obsadila umelá inteligencia. Po minulé roky sa pritom umiestňovala až na štvrtej pozícii. Manažéri očakávajú, že práve umelá inteligencia sa stane motorom rastu polovodičového odvetvia a uviedli ju ako jednu z top 3 strategických priorít v nasledujúcich troch rokoch. Predbehli ju iba rozvoj a udržanie  talentov a plynulý dodávateľský reťazec. Ako ďalšie priority respondenti uviedli fúzie a akvizície, vládne dotácie, kybernetickú bezpečnosť či ESG.

 

Oproti minulému roku sa až dvojnásobne viac manažérov (19 %) domnieva, že v nasledujúcich štyroch rokoch nebudú žiadne nadmerné zásoby čipov, a to práve vďaka novým technológiám, vrátane umelej inteligencie. Ako najdôležitejšiu produktovú príležitosť pre rast sektora uvádzajú respondenti mikroprocesory a grafické procesory používané pre umelú inteligenciu.

 

Čo sa týka využitia generatívnej umelej inteligencie v nasledujúcich dvoch rokoch, manažéri sa zhodli, že jej najväčší potenciál vidia vo výskume, marketingu a výrobe.

 

Ciele sú jasné, chýbajú však kvalifikovaní pracovníci

Aj tento rok, ako aj v uplynulých dvoch ročníkoch, vidia manažéri ako najväčšie riziko pre polovodičový priemysel v najbližších troch rokoch chýbajúci talent. O ľudí s technologickým vzdelaním je na trhu veľký dopyt a súperia oň mnohé spoločnosti. Rozvoj a udržanie pracovnej sily je preto pre respondentov na vrchole strategických priorít.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: KPMG, Foto: Trend / Shutterstock (ilustračná foto)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies