Podľa prieskumu si každý desiaty Slovák môže dovoliť dovolenku za 2 až 4 tisíc. Väčšina Slovákov však len do sumy 800 eur

NETKY.SK • 20 Jún 2024, 15:22 • 2 min
Podľa prieskumu si každý desiaty Slovák môže dovoliť dovolenku za 2 až 4 tisíc. Väčšina Slovákov však len do sumy 800 eur

BRATISLAVA - Približne polovica Slovákov počíta s tým, že dovolenka počas tohto leta ich vyjde na približne rovnakú sumu ako vlani. Na druhej strane, 14 percent očakáva výrazne vyššie výdavky a ďalších 22 percent trochu vyššie. Slováci najčastejšie uvádzajú, že minú od 400 do 800 eur, no každý desiaty ráta s oveľa vyššou položkou, a to 2 až 4 tisíc eur.

slovakia

left justify in out

Ako ďalej vyplýva z prieskumu pre spoločnosť Home Credit, na letnú dovolenku do zahraničia sa chystá vyraziť tretina Slovákov, iba na Slovensku ju bude tráviť pätina opýtaných. Na dovolenku však vôbec nepôjde až 37 percent ľudí. Prieskum tiež ukázal, že každé tretie dieťa strávi časť prázdnin v letnom tábore.

Letné dovolenkové plány sa u mnohých Slovákov líšia, a to predovšetkým podľa toho, čo a nakoľko dní si môžu dovoliť, či preferujú oddych skôr v tuzemsku alebo v cudzine, prípadne kombináciu oboch destinácií. Ako ukázal najnovší prieskum pre Home Credit, aj na Slovensku aj v cudzine bude dovolenkovať 14 percent opýtaných. Už len mierne navrch majú dovolenkujúci len v tuzemsku (20 %) pred tými, ktorí budú len za hranicami (18 %).

„Na druhej strane, na letnú dovolenku sa nechystá až 37 percent respondentov, z toho asi nepôjde 16 percent a určite 21 percent. Tu je ale zaujímavé, že pred rokom určite nechcelo ísť na dovolenku až o 10 percent viac Slovákov. Aj tento rok, podobne ako vlani, dovolenkujúci budú tráviť v cudzine najčastejšie 7 až 10 dní, a to takmer polovica respondentov. Na Slovensku preferujú kratšie pobyty, najčastejšie je to na 4 až 6 dní, čo je preferencia až pre 57 dovolenkujúcich. Na dlhší pobyt v rozmedzí 7 až 10 dní na Slovensku sa ich chystá len 16 percent,“ približuje výsledky prieskumu Jaroslav Ondrušek, analytik trhu zo spoločnosti Home Credit.

Keď sa pozrieme na výdavky, viac ako polovica opýtaných (presne 51 %) predpokladá, že za tohtoročnú dovolenku zaplatia celkovo asi toľko ako vlani. Ďalších 22 percent počíta s trochu vyššími výdavkami a 14 percent s výrazne vyššími. Slováci plánujú najčastejšie za letnú dovolenku zaplatiť od 400 do 800 eur (27 %) druhá najpočetnejšia skupina zase 800 až 1200 eur (18 %). Solventnejší nemajú problém zaplatiť 2 do 4 tisíc (11 %) a traja zo sto aj viac ako 4 tisíc eur.

Pri samotných platbách v zahraničí väčšina Slovákov kombinuje úhrady kartou a hotovosťou, no je tu 17 percent takých, ktorí platia len fyzickými peniazmi a na druhej strane 11 percent tých, ktorí používajú kartou všade, kde sa to dá. Väčšina si však hotovosť v zahraničí nevyberá, z toho 37 percent vôbec a ďalších 38 percent len výnimočne. Bez platobnej karty sa vyberú za hranice dovolenkovať len 3 percentá opýtaných, štyria z desiatich majú so sebou dve a rovnaký počet jednu kartu. Je tu aj osem percent takých, ktorí si zvyknú zobrať dokonca viac ako 3 platobné karty.

„Ak máte debetnú aj kreditnú kartu, zoberte si na dovolenku obe, môžu sa vám zísť. Každopádne, vyberať hotovosť z bankomatov sa odporúča kartou debetnou. Kreditná karta je potom vhodnejšia na platenie v obchodoch alebo za služby a môžete ju oceniť napríklad aj pri prenájme auta. V bankomatoch sa vyhnite službe DCC, rovnako tak aj pri platení v obchodoch. Tá totiž ponúka prepočet čiastky transakcie na menu, v ktorej je vedená karta a výmenný kurz použitý u obchodníka býva zväčša pre klienta nevýhodnejší. Z ponúknutých možností prepočtu si vyberte menu krajiny, v ktorej sa práve nachádzate,“ radí zákaznícky ombudsman klientov Home Creditu, Miroslav Zborovský.

Každé tretie dieťa pôjde do letného tábora

Letné prázdniny sa, okrem dovoleniek, spájajú u mnohých aj s letnými tábormi. Takúto časť leta má pred sebou takmer tretina detí (31 %), pričom o niečo viac z nich pôjde do denných táborov ako pobytových. Približne polovica rodín sa zmestí s nákladmi na letný tábor detí do sumy 300 eur, 13 percent minie od 300 do 600 eur a každá desiata domácnosť na to vynaloží vyše 600 eur.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Home Credit / STEM/MARK, foto: Freepik (ilustračné foto)
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies