Podľa Pentagónu sa Vagnerovci už bojov na Ukrajine nijak výrazne nezúčastňujú

NETKY.SK • 14 Júl 2023, 10:15 • 2 min
Podľa Pentagónu sa Vagnerovci už bojov na Ukrajine nijak výrazne nezúčastňujú

WASHINGTON - Žoldnieri Vagnerovej skupiny sa už nijak výrazne nezúčastňujú na bojových operáciách na Ukrajine, uviedol vo štvrtok hovorca Pentagónu Pat Ryder.

slovakia

left justify in out

 "V tejto fáze nezaznamenávame, že by sa vagnerovci podieľali na významnejšej podpore bojových operácii na Ukrajine," povedal hovorca na tlačovej konferencii. Podľa informácií Washingtonu sa väčšina bojovníkov Vagnerovej skupiny nachádza v Ruskom okupovaných častiach Ukrajiny, dodal Ryder.

 

Vagnerovci, ktorí zohrávali v bojoch na Ukrajine dôležitú úlohu, sa v júni nakrátko vzbúrili a pokúsili sa zvrhnúť vedenie ruskej armády. Po dohode s Kremľom sprostredkovanej bieloruským lídrom Alexandrom Lukašenkom sa stiahli. Kde sa momentálne nachádza vodca vagnerovcov Jevgenij Prigožin, nie je známe, píše AFP. Na základe dohody s Kremľom mohol odísť aj so svojimi žoldniermi do susedného Bieloruska. Lukašenko však tento mesiac vyhlásil, že Prigožin sa v jeho krajine nenachádza, ale je stále v Rusku. 

Cieľom vzbury vagnerovcov malo byť zvrhnutie ruského ministra obrany Sergeja Šojgua a náčelníka generálneho štábu ruskej armády Valerija Gerasimova, ktorých Prigožin mesiace ostro kritizoval. Od vypuknutia krátkej vzbury sa vynorili špekulácie, že by mohlo dôjsť k preskupenie ruského vojenského vedenia. Detaily dohody, ktorá ukončila pochod vagnerovcov na Moskvu, naďalej nie sú známe. Kremeľ uviedol, že ruský prezident Vladimir Putin sa stretol s Prigožinom niekoľko dní po vzbure. Putin tvrdí, že vagnerovcom ponúkol možnosť pokračovať v bojoch na Ukrajine, čo však podľa jeho slov Prigožin odmietol. Ruské ministerstvo obrany v stredu oznámilo, že žoldnieri z Vagnerovej skupiny odovzdali ruskej armáde viac než 2000 kusov vojenskej techniky vrátane tankov a vyše 2500 ton munície.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
TASR / Marek Nemček Foto: Trend
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies