Pod hrebeňmi Javorníkov rozjasní zjazdovku nové osvetlenie

NETKY.SK • 8 November 2010, 13:29 • 2 min
Pod hrebeňmi Javorníkov rozjasní zjazdovku nové osvetlenie

Pod hrebeňmi Javorníkov rozjasní zjazdovku nové osvetlenie

slovakia

left justify in out

V lyžiarskom stredisku SKI Ráztoka pod hrebeňmi Javorníkov v Považskobystrickom okrese pripravujú pre milovníkov nočného lyžovania nové osvetlenie. Podľa majiteľa strediska Petra Mikloša bude 720 metrov dlhý svah vďaka investícii 20.000 eur najlepšie osvetleným svahom na Slovensku.
"Po celej dĺžke svahu sme osadili 12-metrové stĺpy. Vzdialené sú od seba 37 metrov a na každom budú tri reflektory," povedal pre TASR Mikloš.
Jedno z najmladších slovenských lyžiarskych stredísk vyrástlo na "zelenej lúke" len pred deviatimi rokmi, no za pomerne krátky čas sa stalo jedným z najvyhľadávanejších na strednom Považí. Vďaka nadmorskej výške 650 metrov (vrchol svahu ešte o viac ako 200 metrov vyššie) tu lyžiarska sezóna trvá každoročne viac ako 100 dní.
Základom kvalitnej lyžovačky sú podľa Mikloša najmä umelé zasnežovanie a precízna úprava zjazdovky, ktorá je doménou samotného majiteľa strediska. "Tri roky som sa učil zasnežovať a udržiavať svah, získaval som informácie, no napokon som si našiel svoj vlastný osvedčený spôsob," povedal Mikloš s tým, že 12 zasnežovacích tyčí vyrobí sneh pre celú zjazdovku.
Okrem každoročnej rutinnej údržby tatrapomy, dvoch ratrakov a celého areálu strediska chce Mikloš ponúknuť lyžiarom každý rok niečo nové. Vlani to bol snow park v podobe umelých skokov a prekážok pre milovníkov snowbordingu, tento rok spomínané osvetlenie a na budúcu sezónu by chcel predĺžiť zjazdovku na 1250 metrov, rovnako ako postaviť nový - tretí vlek. "Mojim zámerom bolo spojazdniť ďalšiu časť zjazdovky a postaviť vlek už v tomto roku. Bohužiaľ, kríza sa dotkla aj nás a na investíciu 200.000 eur skrátka nebolo," dodal Mikloš, ktoré snom je po predĺžení zjazdovky postaviť v Ráztoke sedačkovú lanovku. Dvojmiliónovú investíciu by však už sám neutiahol, skúsiť by to chcel pomocou eurofondov.
Kríza sa podľa neho podpísala aj na miernom znížení návštevnosti, no teší ho skutočnosť, že SKI Ráztoka vyhľadávajú stále častejšie aj lyžiari zo 70 kilometrov vzdialeného Trenčína či z neďalekej Moravy.
Súčasťou strediska je aj moderný penzión s kapacitou takmer 30 lôžok, jedálňou, dvoma salónikmi, lyžiarňou a, čo nebýva pravidlom ani v niektorých veľkých strediskách, vlastnou ošetrovňou. Podľa majiteľa strediska kladú najväčší dôraz na bezpečnosť lyžiarov. I preto je v stredisku počas víkendov k dispozícii lekár.
Ceny skipasov sú v Ráztoke podľa Mikloša bezkonkurenčne najnižšie v širokom okolí. Pre ilustráciu cena celosezónnej permanentky s denným i nočným (trikrát do týždňa) lyžovaním len o niečo prekročí 100 eur. I keď cena lyžovačky je podľa neho jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú návštevnosť, nechce konkurovať cenami, ale predovšetkým kvalitou služieb.
"Každoročne robíme niekoľko podujatí, ktoré do strediska prilákajú aj nelyžiarov. Či už je to otvorenie sezóny s ohňostrojom, tradičná zabíjačka na snehu, pochovávanie basy, maškarný ples, Valentínska lyžovačka a dvakrát za sezónu aj prezentácia lyží rôznych značiek spojená so skúšaním, poradňou, servisom a predajom," dodal Mikloš.  
Hodinová kapacita dvoch vlekov v stredisku je asi 1250 lyžiarov, okrem ubytovania vo vlastnom penzióne má stredisko na sezónu zazmluvnených ďalších 170 lôžok v penziónoch vzdialených maximálne päť kilometrov. V minulej sezóne sa v Ráztoke lyžovalo od Vianoc až do Veľkej noci.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies