Po poľskej hovädzine majú v Česku problémy aj s kuracinou

NETKY.SK • 3 Marec 2019, 08:57 • 2 min
Po poľskej hovädzine majú v Česku problémy aj s kuracinou

PRAHA - Poľskej kuraciny z rovnakej šarže ako mäso, v ktorom veterinári zistili salmonelózu, sa doviezlo do Českej republiky celkom 4515 kilogramov. Z neho dve tony smerovali do Olomouckého kraja. V piatok (1. 3.) to uviedol hovorca českej Štátnej veterinárnej správy Petr Vorlíček. Mäso sa následne dostalo aj do škôl a reštaurácií.

slovakia

left justify in out

Veterinári vo štvrtok (28. 2.) oznámili, že našli salmonelózu v mäse v lounskom veľkoobchodnom sklade. Jednotlivé krajské veterinárne správy teraz zisťujú, koľko mäsa sa zjedlo.

 

Okrem 1200 kg, ktoré sa podľa Vorlíčka dopravili 22 odberateľom, ďalšia zásielka - 670 kg - smerovala do Královohradeckého kraja, kde ju prevzala firma Negocio. Tá má sklad v stredných Čechách. Z dodávky sa podarilo zadržať 370 kg. Dvom odberateľom ho však dopravili v množstve 300 kg. Do Zlínskeho kraja sa poľskej kuraciny doručilo 620 kg. Podľa informácií portálu iDNES.cz je mäso po dátume spotreby a už sa v sklade nenachádza.

 

Baktérie salmonelózy vyvolávajú hnačkové ochorenie. Možno ich zničiť dostatočným tepelným spracovaním. Nákaza sa prenáša potravinami alebo prostredníctvom neumytých rúk.

 

obrazok

 

Európska komisia v pondelok (25. 2.) požiadala listom českého ministra poľnohospodárstva Miroslava Tomana o skončenie českých opatrení. Malo sa tak stať do konca tohto týždňa. Komisia dospela k záveru, že zavedené kroky sa "zdajú byť neprimerané incidentné", V piatok to uviedla hovorkyňa Komisie Anca Paduraduová. Podľa ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej správy Zbyňka Semeráda Česko výzvu odmietne. Európska komisia vyzvala Česko, aby skončilo mimoriadne kontroly poľskej hovädziny, ktoré zaviedlo v dôsledku nálezu salmonelózy v jednej zásielke mäsa.

 

"Pokiaľ Poľsko prijme vhodné legislatívne opatrenia, ktoré zabránia nedostatkom, medzi ktoré patria nelegálna porážka alebo kontaminácia mäsa, sme pripravení mimoriadne kontroly zrušiť," uviedol hovorca ministerstva poľnohospodárstva Vojtěch Bílý. Dodal, že Poliaci prisľúbili, že do konca marca urobia opatrenia, ktorými by sa mal veterinárny dozor v krajine zlepšiť.

Inšpektori však zabavili nielen poľské mäso, ale aj oblátky, nevhodné pre alergikov.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jana Hupková
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies