Pod autom príslušníka polície našli bombu

NETKY.SK • 2 Jún 2019, 10:24 • 2 min
Pod autom príslušníka polície našli bombu

LONDÝN - Polícia v severoírskom meste Belfast zneškodnila v sobotu nástražný výbušný systém, ktorý pod auto jedného z jej príslušníkov umiestnil neznámy páchateľ pravdepodobne z radov militantných republikánov. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie severoírskej polície.

slovakia

left justify in out

Podozrivý predmet sa nachádzal pod vozidlom zaparkovaným pred golfovým klubom vo východnej časti Belfastu. Privolaný policajný pyrotechnik potvrdil, že ide funkčný nástražný systém, ktorý by v prípade výbuchu spôsobil rozsiahle škody.

 

"Sme presvedčení, že za týmto pokusom o vraždu stoja militantní republikáni. Je im jedno, na koho zaútočia, je im jedno, koho zabijú. Sú jednoducho proti mieru a proti demokracii," povedal v súvislosti so sobotňajším incidentom šéf protiteroristickej jednotky severoírskej polície Sean Wright.

 

Militantná skupina s názvom Nová IRA sa prihlásila k zodpovednosti za výbuch nálože umiestnenej pod autom zaparkovaným pred budovou súdu v severoírskom meste Londonderry, ku ktorému došlo v januári. Pri tomto útoku sa nikto nezranil.

 

obrazok

 

Tá istá skupina sa prihlásila aj k zodpovednosti za zabitie novinárky Lyry McKeeovej, ktorú 18. apríla počas nepokojov v Londonderry zasiahla zablúdená guľka.

 

Mesto Londonderry patrilo k ohniskám niekoľko desaťročí trvajúceho konfliktu v Severnom Írsku prebiehajúceho medzi prevažne protestantskými unionistami, ktorí sa považujú za Britov, a prevažne rímskokatolíckymi írskymi nacionalistami. V ich bojoch zahynulo viac ako 3700 ľudí. Za formálny koniec konfliktu je väčšinou považované uzavretie tzv. Veľkopiatkovej dohody v roku 1998.

 

Nová IRA však Veľkopiatkovú dohodu neuznáva a želá si zjednotenie Írska. Nová IRA sa považuje za následnícku organizáciu skupiny IRA (Írska republikánska armáda), polovojenskej organizácie, ktorá dlhé roky bojovala proti britskej nadvláde v Severnom Írsku. Samotná IRA sa však až na malé skupiny odštiepencov ozbrojeného boja vzdala práve v súlade s Veľkopiatkovou dohodou.

 

 

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jana Hupková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies