Počet samovrážd na Slovensku stúpol, nie vždy im však predchádza duševné ochorenie

NETKY.SK • 2 Október 2023, 20:00 • 2 min
Počet samovrážd na Slovensku stúpol, nie vždy im však predchádza duševné ochorenie

BRATISLAVA - V roku 2022 stúpol počet samovrážd na Slovensku oproti roku 2021 o 2,7 percenta. Upozornila na to zvolenská nemocnica s tým, že dokopy išlo o 563 prípadov.

slovakia

left justify in out

Ako uviedla psychologička Zuzana Brežná z ambulancie klinickej psychológie Nemocnice AGEL Zvolen, ak človek uvažuje o samovražde, zvyčajne je u neho prítomná silná emocionálna bolesť, pocit beznádeje či bezvýchodiskovosti.

 

Pokus o „vyriešenie“ problémov

 

„Je to pokus o „vyriešenie“ problémov, resp. pokus o únik od ťaživých a už neznesiteľných pocitov. Mnohokrát človek nechce naozaj zomrieť a je to skôr forma volania o pomoc,“ povedala Brežná.

 

Pocity silného smútku, beznádeje, neschopnosti nájsť iné riešenie na problémy a z toho plynúce samovražedné myšlienky môžu byť podľa nej súčasťou klinického obrazu depresie, závislostí, silných úzkostí či iných duševných porúch.

 

„Nie vždy však musí samovražedným myšlienkam predchádzať duševné ochorenie. Myšlienky na samovraždu sa môžu vyskytnúť aj u ľudí trpiacich vážnym telesným ochorením či u ľudí po silnom traumatickom zážitku alebo u dlhodobo traumatizovaných,“ zdôraznila psychologička.

Samovražedné myšlienky

 

V prípade, že má človek samovražedné myšlienky stále častejšie, respektíve okolie vníma, že by si ich blízky mohol blížiť, podľa Brežnej je potrebné kontaktovať odborníka – psychiatra, ktorý posúdi akútnosť stavu a prípadne pošle pacienta aj na hospitalizáciu.

 

„Ak blízki aj v domácom prostredí vyhodnotia, že ide o akútne ohrozenie zdravia či života, je potrebné volať rýchlu zdravotnú pomoc či odviesť blízkeho na urgentný príjem,“ uviedla Brežná.

 

Zároveň doplnila, že non-stop sú dostupné linky dôvery, kam môže človek anonymne zavolať či napísať prostredníctvom e-mailu či chatu s akýmkoľvek problémom a bude vypočutý. „To môže priniesť úľavu a veľakrát odvrátiť aj samovražedný pokus,“ dodala psychologička.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: SITA Foto: Liga za duševné zdravie (ilustračná foto)
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies