Počasie naďalej trápi Slovenský raj

NETKY.SK • 13 Jún 2024, 11:33 • 2 min
Počasie naďalej trápi Slovenský raj

Rokliny v Slovenskom raji sú stále zatvorené. Zaplavené sú nie len rokliny, ale aj chodníky a technické zariadenia. Informoval o tom zástupca riaditeľa Peter Olekšák prostredníctvom internetovej stránky Správy Národného parku Slovenský raj.

slovakia

left justify in out

Olekšák podotkol, že pred časom správa národného parku inštalovala vodné zariadenie s elektronickým meraním a prenosom hodnôt. Urobili tak v spolupráci so Slovenským hydrometeorologickým ústavom. To má pomôcť pri určení kritickej hranice, kedy je potrebné rokliny zavrieť rokliny pre vysoký stav vody.

"Tou hranicou je na základe viacročných pozorovaní 18 centimetrov. Od nedele 9. júna je stabilne na vodomernej late viac ako 20 centimetrov," podotkol. Podľa neho nie je priaznivá ani predpoveď na štvrtok. 

"Uvedomujeme si, že návštevníci Slovenského raja sú tu hlavne kvôli roklinám a ani nás tento stav neteší. Denne sledujeme aktuálnu situáciu, prechádzame rokliny v čižmách," uviedol zástupca.

Správa Národného parku stále nevie, či budú rokliny cez víkend otvorené. Závisí to od počasia. Definitívne rozhodnutie padne po piatkovom rokovaní medzi správou parku, obcami a Horskou záchrannou službou.

"Ak to bude len trochu možné s prognózou poklesu hladín a počasia bez zrážok, budú rokliny otvorené, prípadne tie, kde bude hladina najnižšia a technické zariadenia nepoškodené. Dlhodobo je takou Kláštorská roklina, ktorá je strmá a voda z nej najrýchlejšie odtečie, taktiež Sokolia dolina," informoval Olekšák.

Podľa neho je momentálne najhoršia situácia v rokline Veľký sokol, ktorá je do soboty sezónne uzavretá. Prielom Hornádu je vraj podľa informácií schodný a otvorený. 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: npslovenskyraj.sk, Foto: slovakia.travel
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies