Počas jarných prázdnin prichádza najväčší počet tiesňových volaní

NETKY.SK • 17 Február 2023, 08:50 • 2 min
Počas jarných prázdnin prichádza najväčší počet tiesňových volaní

VYSOKÉ TATRY - Od pondelka 20. februára až do 12. marca sa postupne prelínajú jarné prázdniny rôznych krajov na Slovensku. Horská záchranná služba (HZS) počas tohto obdobia už niekoľko rokov zaznamenáva najväčší príjem tiesňových volaní. Najviac ich prichádza z lyžiarskych stredísk, štatistiky hovoria o stovkách zranení, ošetrení, pátraní, transportov, ale aj veľa ťažkých a smrteľných úrazov.

slovakia

left justify in out

Horskí záchranári v tejto súvislosti upozorňujú návštevníkov, aby nepodcenili prírodné podmienky, dôkladnejšie si plánovali turistiku, horolezeckú či skialpinistickú túru a na svahoch dodržiavali tzv. Biely kódex. "Pred odchodom do hôr odporúčame zistiť si podmienky a počasie v danej lokalite, zhodnotiť svoju fyzickú prípravu i techniku a na základe toho si vybrať konkrétnu trasu. V rámci plánovania túry sa oboznámte aj s náhradnými možnosťami trasy v prípade neplánovaných udalostí. Do hôr neodchádzajte sami, ak iná možnosť nie je, vždy niekoho oboznámte s trasou i prípadnými zmenami," uvádza HZS s tým, že netreba zabúdať ani na dobre nabitý mobilný telefón.

 

Návštevníci by tiež mali myslieť na to, že v niektorých častiach hôr nemusí byť dobrý signál, horskí záchranári preto odporúčajú stiahnuť si aplikáciu HZS. Tá umožňuje uskutočniť volanie na tiesňovú linku HZS 18300, odoslanie SMS a zároveň záchranárom poskytuje aj informácie o GPS polohe. Práve GPS súradnice výraznou mierou pomôžu nielen turistovi, zranenému či uviaznutému, ale uľahčia prácu aj záchranárom. V zime nesmú vo výbave podľa HZS chýbať turistické paličky, mačky, cepín, vysoká obuv, teplé a náhradné oblečenie, "čelovka", mapa, jedlo a teplé tekutiny či lavínová výbava.

 

Pozornosť treba venovať aj meniacim sa poveternostným a snehovým podmienkam a zbytočne neriskovať v prípade zvýšeného lavínového nebezpečenstva v horskej oblasti. HZS zasahovala tento rok už pri niekoľkých vážnych úrazoch v lyžiarskych strediskách. "Návštevníci lyžiarskeho strediska sú povinní dodržiavať medzinárodné pravidlá správania sa na lyžiarskej trati, tzv. Biely kódex. Ten má formu usmernení, povinnosti osôb na lyžiarskej trati upravuje priamo aj zákon o HZS. Každý lyžiar a snoubordista používa trať na vlastné riziko a musí zvážiť svoje schopnosti s ohľadom na stav trate, počasie a počet lyžiarov. Samostatným pravidlom je nosenie prilby, ktoré je povinné pre deti do pätnásť rokov," upozorňuje HZS a odporúča tiež uzatvoriť si pred príchodom do hôr poistenie. To finančne pokryje náklady spojené so záchrannou i pátracou činnosťou. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies