Počas desiatich rokov stúpla populácia v Číne o 72 miliónov ľudí

NETKY.SK • 11 Máj 2021, 09:42 • 2 min
Počas desiatich rokov stúpla populácia v Číne o 72 miliónov ľudí

PEKING - Čína uviedla, že jej populácia počas ostatného desaťročia stúpla o 72 miliónov na 1,411 miliardy obyvateľov. Demografický rast v najľudnatejšej krajine sveta sa však spomaľuje, keďže rodinu si zakladá čoraz menej párov.

slovakia

left justify in out

Podľa čínskeho Národného štatistického úradu bol počas uplynulej dekády rast počtu obyvateľov v priemere 0,53 %, čo je pokles o 0,04 % oproti desaťročiu predtým.

 

img


Čínski lídri od roku 1980 presadzujú limity na počet detí v rodine, aby zabránili prudkému rastu populácie, ale obávajú sa, že počet ľudí v produktívnom veku klesá príliš rýchlo, čo narušuje úsilie o vytvorenie prosperujúcej ekonomiky. Zmiernili pôrodné limity, ale páry odrádzajú vysoké náklady, bývanie v stiesnených podmienkach a pracovná diskriminácia matiek.

 

"Pracovné zdroje sú stále početné," poznamenal na tlačovej konferencii riaditeľ štatistického úradu Ning Ťi-če.

 

img


V porovnaní s rokom 2010 sa percento detí v populácii zvýšilo, zatiaľ čo rýchlejšie rástol aj podiel vekovej skupiny osôb vo veku 60 rokov a viac. Počet ľudí v produktívnom veku od 15 do 59 rokov sa znížil na 894 miliónov, čo je pokles o približne 5 % z maxima 925 miliónov v roku 2011.

Ako skonštatoval Ning Ťi-če, zmeny pôrodných limitov a ďalších politík "podporili oživenie pôrodnosti". Dodal však, že vlani sa narodilo 12 miliónov detí, čo predstavuje pokles o 18 % oproti 14,6 milióna novorodencov v roku 2019.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies