Pobrežie Peru zasiahlo silné zemetrasenie, obete nehlásia +VIDEO

NETKY.SK • 28 Jún 2024, 16:30 • 2 min
Pobrežie Peru zasiahlo silné zemetrasenie, obete nehlásia +VIDEO

LIMA - Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,2 zasiahlo v piatok pobrežie Peru, oznámila Geologická služba Spojených štátov (USGS). Nakrátko bolo vydané aj varovanie pred vlnami tsunami. Obete zatiaľ bezprostredne agentúry nehlásili.

slovakia

left justify in out

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v Tichom oceáne asi osem kilometrov západne od okresu Atiquipa v provincii Caravelí, ktorá sa nachádza neďaleko hraníc s Čile a Bolíviou. Zemetrasenie bolo zaznamenané v hĺbke asi 28 kilometrov, uvádza USGS. Podľa geologickej služby bolo zrejme silné otrasy cítiť aj v oblastiach blízko epicentra.

Tichomorské centrum pre varovanie pred tsunami (PTWC) predpovedalo po zemetrasení, že pobrežie by mohli zasiahnuť vlny tusnami vysoké jeden až tri metre. Zakrátko však varovanie stiahlo. "Už viac nehrozí nebezpečenstvo tsunami z tohto zemetrasenia," uviedlo PTWC.

Predstavitelia úradov v provincii Caravelí hlásili materiálne škody či zrútenie stien v dôsledku otrasov. Obyvatelia tiež počas zemetrasenia vybiehali v panike z domov. Obete na životoch ani zranených však zatiaľ nehlásili, píše agentúra Reuters.

Peruánska vláda na sociálnej sieti uviedla, že posudzuje škody, aby mohla určiť opatrenia, ktoré treba prijať.

Peru zasiahnu ročne stovky zemetrasení. Táto juhoamerická krajina totiž leží v oblasti s vysokou seizmickou aktivitou, známej aj ako tichomorský Ohnivý kruh.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: AFP, AP, Foto: The New York Times / NurPhoto / Getty Images / John Yoon / Artur Widak
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies