Po očkovaní vraj nie je možné darovanie krvi. Aká je pravda?

NETKY.SK • 19 Apríl 2021, 13:58 • 2 min
Po očkovaní vraj nie je možné darovanie krvi. Aká je pravda?

BRATISLAVA - Polícia vyvrátila hoax o tom, že ľudia už po očkovaní proti koronavírusu nemôžu darovať krv. Človek zaočkovaný proti ochoreniu COVID-19 nemôže darovať krv iba niekoľko dní, podobne ako pri iných vakcínach.

slovakia

left justify in out

Vo svojom profile Hoaxy a podvody - Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti polícia vyvrátila ďalší hoax na tému očkovania. Reagovala na status country speváka Ľubomíra Turcera, ktorý na sociálnej sieti šíril falošnú správu.

 

img

„Očkovaný nemôže darovať ani krv. Takže už je v podstate krypel,“ napísal Turcer. Tento hoax zdieľalo už viac ako 1 700 ľudí. Podľa polície sa nedá vylúčiť, že kvôli statusu sa niektorí napríklad odhlásili z termínu očkovania. „Ako už býva zvykom u slovenských konšpirátorov, k svojmu statusu nenapísal relevantný zdroj,“ uviedla polícia.

 

img


Polícia vysvetlila, že podmienky darovania krvi po akomkoľvek očkovaní sa líšia podľa toho, proti akému ochoreniu je a aký typ vakcíny sa používa. V prípade, že vakcína obsahuje len časť vírusu, ktorá stimuluje imunitný systém aby si vytvoril protilátku, sa odporúča nevyraďovať darcu krvi, alebo ho vyradiť na niekoľko dní. V prípade takzvaných „živých vakcín“ s oslabeným vírusom to môže byť aj mesiac. Pri vakcínach proti koronavírusu to platí podobne.

Podľa usmernenia Národnej transfúznej služby Slovenskej republiky, darca, ktorý podstúpil očkovanie proti ochoreniu COVID-19, môže znovu darovať krv najskôr 14 dní po aplikácii očkovacej dávky mRNA vakcín, teda napríklad vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna. Pri vektorových vakcínach, ktorou je napríklad vakcína od spoločnosti AstraZeneca, je možné darovať krv najskôr 28 dní po aplikácii očkovacej dávky.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies