Peter Pellegrini si pripomenul 105. výročie vzniku prvej Československej republiky

NETKY.SK • 27 Október 2023, 16:15 • 2 min
Peter Pellegrini si pripomenul 105. výročie vzniku prvej Československej republiky

Predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) si želá, aby sa aj súčasní politici vedeli pri zásadných otázkach spojiť a prekonať osobné či politické egá tak, ako to urobili zakladatelia prvej Československej republiky (ČSR). Pellegrini si v piatok spolu s veľvyslancom ČR na Slovensku Rudolfom Jindrákom pripomenul 105. výročie vzniku ČSR, ktoré pripadá na sobotu 28. októbra.

slovakia

left justify in out

Pellegrini pri pamätníku generála Milana Rastislava Štefánika v Bratislave zdôraznil, že vznik prvej ČSR dal základ aj na vznik dvoch samostatných republík, Českej a Slovenskej, čo sa udialo o niekoľko desiatok rokov neskôr. Toto výročie sa podľa neho dá vnímať nielen ako historický moment, ale môže nám priniesť poučenie aj pre súčasnú situáciu.

Dejiny sa môžu meniť, ale hodnoty na ktorých vznikajú štáty pretrvávajú navždy.

"Treba možno aj pre dnešnú situáciu vyzdvihnúť to, že tri osobnosti Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a Milan Rastislav Štefánik napriek tomu, že pochádzali z úplne iného politického spektra a mali možno na mnohé veci iný názor, dokázali prekonať svoje politické či osobné egá, dokázali sa zjednotiť pre silnú myšlienku vzniku ČSR," pripomenul.

 

Šéf NR SR spolu s veľvyslancom ČR 

 

Šéf NR SR si želá, aby sa takýto prístup dal nájsť aj v dnešnej svetovej, európskej a hlavne domácej politike. "Aby sme pri zásadných udalostiach našich dejín alebo pri diskusiách o budúcnosti ČR, ale aj SR, dokázali preklenovať osobné egá, rozpory a dokázali sa spájať pre veľké veci, pretože svet je dnes veľmi rozbúrený," povedal Pellegrini s tým, že si želá jednotu a zhodu.

Veľvyslanec ČR na Slovensku ocenil, že aj Slováci sa hlásia k spoločnému odkazu z 28. októbra 1918. "Budem robiť všetko pre to, aby československé vzťahy aj po voľbách na Slovensku boli čo najlepšie, najintenzívnejšie v prospech občanov," doplnil Jindrák.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katka Vinceová
Zdroj: TASR/ Teraz, Foto: screenshot videa FB/ Peter Pellegrini
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies