Pellegrini navštívi Česko. Čo očakávajú v Prahe?

NETKY.SK • 26 Jún 2024, 08:21 • 2 min
Pellegrini navštívi Česko. Čo očakávajú v Prahe?

PRAHA - Pellegriniho program sa začne pred sídlom Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej na Námestí Jana Palacha. Bude to jeho prvá zahraničná cesta vo funkcii hlavy štátu. Česko verí, že Pellegriniho návšteva bude znamenať ďalší posun vo vzťahoch so SR.

slovakia

left justify in out

Slovenský prezident Peter Pellegrini v stredu navštívi Česko. Bude to jeho prvá zahraničná cesta vo funkcii hlavy štátu. Predpoludním ho na Pražskom hrade prijme český prezident Petr Pavel, neskôr sa stretne aj s premiérom ČR Petrom Fialom. Česko podľa predsedu vlády verí, že Pellegriniho návšteva bude znamenať ďalší posun vo vzťahoch so SR.

Pellegriniho program sa začne pred sídlom Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej na Námestí Jana Palacha. K novému pamätníku obetí vlaňajšej tragickej streľby, ktorý univerzita odhalila minulý týždeň, položí veniec.

Odtiaľ zamieri na Pražský hrad, kde ho čaká rokovanie s českým prezidentom. Podľa Pavlovej kancelárie je Pellegriniho návšteva príležitosťou nastaviť medzi prezidentmi otvorenú komunikáciu a predísť tak komplikáciám, ktoré nie sú v záujme ani jednej strany.

Pražský hrad sa podľa zástupcov zahraničného odboru bude snažiť s Pellegriniho kanceláriou nadviazať čo najbližšie vzťahy. Po obede, ktorý na počesť slovenského prezidenta usporiada Pavel, sa Pellegrini stretne s podpredsedom Senátu Jiřím Drahošom a následne s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Markétou Pekarovou Adamovou.

Oficiálnu návštevu ukončí na Úrade vlády, kde bude mať schôdzku s premiérom. Fiala v utorok uviedol, že o návšteve slovenskej hlavy štátu v ČR hovorili s Pavlom na pracovnom rokovaní. "Veríme, že to bude ďalší posun, pozitívny impulz vo vzťahoch medzi ČR a Slovenskom," naznačil české očakávania Fiala.

Na záver sa Pellegrini stretne aj s českým exprezidentom Milošom Zemanom. Z Prahy popoludní odletí do Bruselu, kde bude SR zastupovať na dvojdňovom summite EÚ.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: teraz.sk, FB/Peter Pellegrini
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies