Pellegrini chce počas roka sprísniť majetkové priznania funkcionárov

NETKY.SK • 27 December 2014, 15:16 • 2 min
Pellegrini chce počas roka sprísniť majetkové priznania funkcionárov

BRATISLAVA - Podrobnejšie majetkové priznania verejných funkcionárov sú stále v hre.

slovakia

left justify in out

Od januára 2015 síce nebudú, predseda parlamentu Peter Pellegrini ich ale chce v priebehu roka prijať. "Počítam, že nové majetkové priznania by mohli pravdepodobne platiť k 1. 1. 2016," povedal v rozhovore pre TASR Pellegrini.
      

V parlamente bol návrh na podrobnejšie majetkové priznania verejných funkcionárov, predkladatelia z opozície ho však stiahli. Malo by dôjsť k ďalším rokovaniam. Návrh novely bol pritom výsledkom niekoľkomesačných rokovaní pracovnej skupiny zloženej zo všetkých parlamentných strán. S navrhnutými zmenami v skupine súhlasil aj Smer-SD, napokon však od návrhu ustúpil, opozícia ho tak predkladala sama. Bez Smeru-SD však žiadny návrh nemá v parlamente šancu na úspech.
      

Pavol Paška, kým šéfoval parlamentu, sľuboval, že novela zákona o konflikte záujmov bude schválená tak, aby platila od januára 2015. Sprísnenie majetkových priznaní sľúbili všetky parlamentné strany pred voľbami voličom. Keďže tento termín sa už nestihne, verejní funkcionári budú podávať majetkové priznania ako dosiaľ. Nebude z nich teda jasné, či si mohli na svoj majetok zarobiť vo verejnej funkcii, ani to, či prijali dary nad 4000 eur. Rovnako nebudú musieť nateraz opisovať svoj majetok a platiť nebudú ani zmeny v pokutách.
      

Pellegrini ocenil, že opoziční poslanci stiahli novelu zákona a sú ochotní ďalej rokovať. Pracovať na novele majú obnovené pracovné skupiny. Na otázku, čo nové prinesie ďalšia pracovná skupina, Pellegrini poznamenal, že pravdepodobne treba v novele ešte niečo dopracovať. Nanovo by mala novela prísť podľa Pellegriniho na najbližšie schôdze. Presný termín šéf parlamentu neodhadol. K novele treba podľa neho pristupovať citlivo a neuponáhľať sa, keďže sa dotkne veľkého počtu verejných funkcionárov.
      

"Mal by to byť taký kvalitný predpis, že sa s tou otázkou vysporiadame na dlhé roky. Urobím preto všetko. Chcel by som, aby ešte za môjho pôsobenia na poste predsedu národnej rady boli tieto veci schválené a začali platiť čo najskôr," vyhlásil Pellegrini.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies