Otvorili vyšetrovanie: Škandál s infikovanou krvou, ktorý stál život 2400 ľudí

NETKY.SK • 30 Apríl 2019, 17:42 • 2 min
Otvorili vyšetrovanie: Škandál s infikovanou krvou, ktorý stál život 2400 ľudí

LONDÝN - Vo Veľkej Británii sa v utorok začalo dlhoočakávané vyšetrovanie prípadu kontaminovanej krvi, ktorá bola počas 70. a 80. rokov minulého storočia príčinou smrti najmenej 2400 ľudí. Nakazenými krvnými produktami, vo veľkej miere dovezenými zo Spojených štátov, sa tisíce nemocničných pacientov infikovali vírusom HIV a hepatitídou typu C.

slovakia

left justify in out

Predchádzajúce vyšetrovanie označili ľudia bojujúci za obete za nedostatočné. V roku 2017 nariadila premiérka Theresa Mayová nové vyšetrovanie aj s predvolaním svedkov.

 

Povedie ho sudca na dôchodku a vypočutie svedkov z Londýna a iných častí krajiny potrvá mesiace. Ako uviedla Mayová, škandál s krvou "bola tragédia, ktorá sa nikdy nemala stať. Dnes sa začína cesta k dopracovaniu sa k pravde a spravodlivosti pre každého zainteresovaného."

Obete obviňujú vládu z nepriznania si zodpovednosti za škandál, ktorý je považovaný za najhoršiu katastrofu v histórii britského systému verejného zdravotníctva.

 

img

 

Kontaminovaná krv sa spájala s dodávkami zložiek zrážania krvi, tzv. faktora VIII, ktorý britské zdravotnícke zariadenia dovážali zo Spojených štátov. Niektoré produkty sa ukázali byť infikované.

 

Časť dodávok krvnej plazmy pochádzala od rizikových darcov vrátanej väzňov v Spojených štátoch, ktorým za darovanie krvi platili.

 

"Ak chce vláda urobiť skutočne správnu vec, vydá vyhlásenie, v ktorom teraz prizná svoju zodpovednosť," povedal Jason Evans, ktorého otec zomrel v roku 1993 po prijatí infikovanej krvi.
 

V roku 2017 premiér Theresa Mayová nariadila nové vyšetrovanie s právomocou predvolať svedkov. 

 

Keď sa v utorok začali vypočutia, Theresa povedala, že krvný škandál "bola tragédia, ktorá by sa nikdy nemala stať.“

 

„Dnes začne cesta, ktorá bude venovaná získaniu pravdy o tom, čo sa stalo a poskytovaniu spravodlivosti všetkým zúčastneným,“ povedala.

 

Obete obviňujú vládu z toho, že nepreberá zodpovednosť za škandál, ktorý sa nazýval najhoršou katastrofou v liečbe v histórii britského verejného systému zdravotnej starostlivosti.

 

Kontaminovaná krv bola spojená s dodávkami činidla zrážania krvi nazývaného faktor VIII, ktorý britské zdravotnícke služby dovážali zo Spojených štátov.

 

Niektoré z produktov sa ukázali ako infikované. Časť plazmy používanej na výrobu krvných produktov bola sledovaná vysoko rizikovými darcami vrátane väzenských väzňov v USA, ktorí boli zaplatení za odber vzoriek krvi.

 

"Ak chce vláda skutočne urobiť správnu vec, poskytnú vyhlásenie, ktoré teraz akceptuje ich zodpovednosť,“ povedal Jason Evans, ktorého otec zomrel v roku 1993 po tom, čo dostal krv.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies