OSN vyzvala súperiace strany v Jemene na rešpektovanie prímeria

NETKY.SK • 16 December 2018, 18:42 • 2 min
OSN vyzvala súperiace strany v Jemene na rešpektovanie prímeria

DUBAJ - Osobitný vyslanec OSN Martin Griffiths naliehavo vyzval v nedeľu súperiace strany v Jemene, aby rešpektovali dohodu o prímerí dosiahnutú na mierových rozhovoroch vo Švédsku.

slovakia

left justify in out

Po bojoch v prístave Hudajda vyjadril očakávanie, že obe strany budú rešpektovať svoje záväzky v súlade s textom a duchom dohody a začnú okamžite implementovať jej ustanovenia. OSN podľa neho spolupracuje s jemenskou vládou a húsijskými povstalcami, aby sa dohoda "náležite a včas" naplnila.

 

K leteckým útokom a prudkým bojom došlo v noci na nedeľu na okraji prístavu Hudajda, ktorý ovládajú povstalci. Najmenej 29 bojovníkov vrátane 22 húsíjských povstalcov prišlo v bojoch a pri náletoch v provincii Hudajda o život, uviedol provládny armádny zdroj pre agentúru AFP. Obe strany sa navzájom obvinili z porušenia prímeria.

 

Prímerie dohodnuté medzi znepriatelenými stranami v Hudajde začne platiť v utorok 18. decembra, informovala v nedeľu agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z oboch strán a OSN.

 

Po prímerí medzi jemenskými vládnymi silami, podporovanými vojenskou koalíciou vedenou Saudskou Arábiou, a húsíjskými povstalcami by malo podľa dohody nasledovať stiahnutie bojovníkov z oboch strán z Hudajdy a rozmiestnenie medzinárodných pozorovateľov v prístave.

 

Hudajda, v západnej časti Jemenu, je strategicky dôležitá, pretože cez jej prístav prúdi do krajiny približne 80 percent dovezeného tovaru. Koalícia pod vedením Saudskej Arábie začala v júni veľkú ofenzívu zameranú na dobytie Hudajdy, pretože tú od konca roka 2014 ovládajú húsíovia.

 

Ak by sa príslušná dohoda implementovala, krajine, kde je na pokraji hladomoru 14 miliónov ľudí, to môže priniesť značnú úľavu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies