Operácia na záchranu obrancov Mariupoľa bude pokračovať, vyhlásil Zelenskyj

NETKY.SK • 17 Máj 2022, 06:08 • 2 min
Operácia na záchranu obrancov Mariupoľa bude pokračovať, vyhlásil Zelenskyj

KYJEV – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na utorok potvrdil, že ukrajinské ozbrojené zložky spustili operáciu na záchranu obrancov mesta Mariupoľ, a avizoval, že táto akcia bude pokračovať. Cieľom je ich návrat domov.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Informovala o tom americká spravodajská televízia CNN, ktorá dodala, že Zelenskyj naznačil, že časť obrancov zostáva vnútri rozsiahleho komplexu oceliarní Azovstaľ – poslednej bašte ukrajinských obrancov Mariupoľa. S týmto vyhlásením prišiel Zelenskyj krátko po tom, ako námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová v pondelok neskoro večer oznámila, že z obliehaného závodu Azovstaľ evakuovali v pondelok viac ako 260 ukrajinských vojakov.

 

img

 

Časť z nich – 53 ťažko zranených – previezli do zdravotníckeho zariadenia v meste Novoazovsk, ktoré sa nachádza na území proruskej separatistickej Doneckej ľudovej republiky (DĽR). Ďalších 211 osôb vyviezli cez humanitárny koridor do mesta Olenivka, dodala Maľarová. Ich návrat domov sa uskutoční prostredníctvom výmeny s ruskou stranou, spresnila. Olenivka je mesto neďaleko Donecka na frontovej línii súčasných bojov, ale tiež na území okupovanom Ruskom.

 

img

 

„Vďaka činnosti ukrajinskej armády, ozbrojených síl Ukrajiny, rozviedky, vyjednávacieho tímu, Medzinárodného výboru Červeného kríža a OSN svitla nádej, že sa nám podarí zachrániť životy našich chlapcov,“ zdôraznil Zelenskyj podľa CNN. Potvrdil, že sú medzi nimi aj ťažko zranení, pričom ubezpečil, že im poskytujú zdravotnú pomoc. Dodal: „Chcem zdôrazniť, že Ukrajina potrebuje ukrajinských hrdinov živých. To je naša zásada.“ Informoval tiež, že „sa pracuje na tom, aby sa chlapci vrátili domov“. Poznamenal, že „táto práca si vyžaduje delikátnosť. A čas.“

 

img

Ruslana, ukrajinská speváčka a víťazka Eurovízie z roku 2004.

 

Pokiaľ ide o tých ukrajinských ozbrojencov, ktorí stále zostávajú na území Azovstaľu, spomínané rezorty pokračujú v úsilí o ich záchranu, povedala Maľarová. Uviedla, že vďaka obrancom mesta Mariupoľ získala Ukrajina čas na vytvorenie si rezerv, preskupenie síl a prijímanie pomoci od partnerov. Vyzdvihla, že obrancovia prístavného mesta splnili zadané úlohy v plnom rozsahu. Súčasne vyjadrila ľútosť, že Ukrajina nemá možnosť odblokovať Azovstaľ vojensky. Záchranu životov obrancov Mariupoľa označila Maľarová „za najdôležitejšiu spoločnú úlohu celej Ukrajiny a celého sveta“.

 

img

 

Možno vás zaujme: Scholz chce pokračovať v rozhovoroch s Putinomtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies