Odbory v Izraeli vyzvali na okamžitý generálny štrajk

NETKY.SK • 27 Marec 2023, 09:51 • 2 min
Odbory v Izraeli vyzvali na okamžitý generálny štrajk

JERUZALEM - Vedenie izraelských odborov Histadrut v pondelok vyzvalo na okamžitý generálny štrajk proti vládnemu návrhu reformy v justícii, ktorý v krajine vyvolal masové protesty.

slovakia

left justify in out

Ako spresnil izraelský spravodajský web i24, generálny štrajk na protest proti súdnej reforme oznámil líder Všeobecnej federácie pracujúcich v zemi Izrael (Histadrut) Arnon Bar-David. Spresnil, že štrajk sa začne už v priebehu pondelka, ak premiér Benjamin Netanjahu neoznámi zastavenie revízie súdnictva.

 

Web i24 súčasne informoval, že Netanjahu údajne odložil prejav k národu, ktorý mal podľa medializovaných informácií predniesť v pondelok dopoludnia. Dôvodom odkladu je podľa médií fakt, že Netanjahuov koaličný partner, minister národnej bezpečnosti Itamar Ben-Gvir zo strany Židovská sila (Ocma jehudit), hrozí odchodom z koalície, ak sa legislatívny proces schvaľovania reformy súdnictva zastaví.

 

Medzičasom parlamentný výbor pre ústavu, právo a spravodlivosť v pondelok dopoludnia schválil kontroverzný vládny zákon, ktorý výrazne politizuje výbor pre výber sudcov a dáva vládnej koalícii takmer úplnú kontrolu nad všetkými vymenúvaniami sudcov v Izraeli. Návrh teraz ide na záverečné čítanie v pléne Knesetu, informoval spravodajský web Times of Israel (TOI).

 

Generálny štrajk sa dotkne aj sektoru zdravotníctva, avizoval Bar-David. "Obchodné centrá a továrne sa zatvoria," spresnil. Odbory v Izraeli sa doteraz otvorene neangažovali v demonštráciách proti ďalekosiahlym návrhom vlády na zmeny v justičnom systéme. V minulosti však mali štrajky Histadrutu - za mzdy alebo zlepšenie podmienok vo verejnom sektore - veľký vplyv na krajinu a jej hospodárstvo.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies