Odborníčka na trestné právo ozrejmila v akom vzťahu sú policajt a prokurátor

NETKY.SK • 1 Január 2021, 16:22 • 2 min
Odborníčka na trestné právo ozrejmila v akom vzťahu sú policajt a prokurátor

BRATISLAVA - Akonáhle začne polícia v nejakom prípade trestné stíhanie, musí byť vo veci ustanovený dozorujúci prokurátor. Pre portál Webnoviny.sk to uviedla rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave a odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská.

slovakia

left justify in out

Vzťah profesií 

Policajt vykonávajúci vyšetrovanie je podľa nej prokurátorovi podriadený, ale nemusí od neho žiadať súhlas na všetky úkony.

 

img

 

"Prokurátor dáva súhlas alebo príkaz na niektoré presne stanovené zaisťovacie úkony alebo úkony na zabezpečovanie informácií prostredníctvom operatívno-pátracej činnosti," uviedla.

 

Existujú však výnimky 

Naopak niektoré úkony môže policajt uskutočniť sám, napríklad predvolávať svedkov alebo priberať znalcov, pričom v niektorých situáciách stačí iba dodatočný súhlas prokurátora.

 

img

 

"Keby prokurátor dodatočne nedal ten súhlas, všetky dôkazy získané tým úkonom sa považujú za neplatné,zdôraznila Kurilovská. Zároveň podľa nej môže prokurátor úkony policajtovi aj nariadiť.

 

Čo všetko je v moci prokurátora?
Prokurátor má, podľa Kurilovskej, ako "pán sporu" takisto, v prípade, že bolo vznesené obvinenie, právomoc trestné konanie postúpiť, prerušiť, zastaviť, prípadne navrhnúť uzavretie dohody o vine a treste. Dodala, že prokurátor má tiež právo rozhodnúť o prepustení väzobne stíhanej osoby, keď pominú dôvody väzby.

 

img

 

Posudzovanie 
Sudca pri rozhodovaní o väzbe zároveň preskúmava samotné obvinenie. Tým pádom ďalšia nezainteresovaná osoba posudzuje, či je vznesené obvinenie jasné, dostatočné alebo správne.

 

"Každá skutočnosť musí byť niečím podložená, musí byť overená a v súvislosti s výpoveďou musia byť získané ďalšie dôkazy," dodáva rektorka Akadémie Policajného zboru.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies