Odborníci vytvorili medzinárodný projekt na ochranu kriticky ohrozenej žaby

NETKY.SK • 28 Júl 2020, 12:46 • 2 min
Odborníci vytvorili medzinárodný projekt na ochranu kriticky ohrozenej žaby

Päť vedeckých inštitúcií spojilo sily s cieľom ochrániť kriticky ohrozenú žabu druhu Telmatobius culeus, ktorá sa vyskytuje v jazere Titicaca.

slovakia

left justify in out

Vedci budú skúmať habitat a pripravia aj genetickú analýzu, aby zabezpečili čo najlepšiu ochranu a budúcnosť pre tento druh, ktorý je ohrozený znečistením z ťažby a tradičnou medicínou.

 

Vedecký tím tvoria odborníci z Bolívie, Peru, Ekvádora a USA. Podporujú ich vlády Peru a Bolívie a tiež Rozvojový program Organizácie Spojených národov (UNDP).

 


Žaba žije celý život v jazere a neďalekých lagúnach, a to aj v hĺbke 100 metrov. Jej telo môže mať až 14,5 centimetra. Francúzsky výskumník Jacques Cousteau v 70. rokoch minulého storočia opísal jedinca, ktorý mal až 50 centimetrov.

V roku 2016 našli na brehu prítoku jazera tisíce mŕtvych žiab. Za príčinu považovali znečistenie z poľnohospodárskej činnosti a plastov. Žaby chytajú aj preto, lebo ich mylne považujú za afrodiziakum.

 

 

Používajú ich na výrobu nápojov, ktoré predávajú v miestnych obchodoch, pričom telá využívajú aj ako amulety a nohy často končia ako grilovaná alebo pečená pochúťka.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies