Od vraždy prominentného advokáta Valka uplynú dva roky

NETKY.SK • 7 November 2012, 09:34 • 2 min
Od vraždy prominentného advokáta Valka uplynú dva roky

Od vraždy prominentného advokáta Valka uplynú dva roky - Krimi Obvinený zatiaľ nebol nikto. Už rok sa pritom špekuluje, že za Valkovou smrťou nie je najatý vrah, ale obyčajný zlodej.

slovakia

left justify in out

img

Obvinený zatiaľ nebol nikto. Už rok sa pritom špekuluje, že za Valkovou smrťou nie je najatý vrah, ale obyčajný zlodej.

Presne dva roky uplynú vo štvrtok 8. novembra od vraždy prominentného právnika a bývalého predsedu federálneho ústavného súdu Ernesta Valka.

Zatiaľ nie je známy aktuálny stav vyšetrovania. Bližšie o ňom by mohol informovať dozorujúci Odbor osobitného určenia Generálnej prokuratúry SR, podľa neoficiálnych informácií v najbližšom čase.

Obvinený však zatiaľ nebol nikto. Už rok sa pritom špekuluje, že za Valkovou smrťou nie je najatý vrah, ale obyčajný zlodej. Informuje dnes portál aktuálne.sk. V médiách sa za celé dvojročné obdobie špekulovalo nad viacerými inými motívmi tohto krvavého trestného činu. 

Vražda advokáta Valka je rovnako zložitou kauzou ako zabitie Daniela Tupého. Uviedol to v stredu 31. októbra minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Vo štvrtok 8. novembra uplynú presne dva roky odvtedy, ako bol prominentný právnik usmrtený a nájdený vo svojom dome v Limbachu. Študenta Daniela Tupého zavraždili ôsmimi ranami nožom na bratislavskom Tyršovom nábreží pred siedmimi rokmi - 4. novembra. Páchateľa polícia stále rovnako neodhalila. V prípade Tupého polícia, príslušný vyšetrovateľ prerušil vyšetrovanie 24. augusta tohto roku. 

"Pokiaľ bude vyšetrovanie otvorené, tak nie je veľký záujem informovať o podrobnostiach. Myslím si, že tím pracuje a má predstavu, ako chce pokračovať," uviedol Kaliňák. Šéf rezortu ešte pred niekoľkými mesiacmi uviedol, že polícia je blízko vyšetrenia vraždy Ernesta Valka. Vtedy tiež naznačil, že išlo o vraždu, nie o úkladnú vraždu. Páchatelia teda zabitie právnika zrejme neplánovali.

Spravodajská televízia TA3 má informáciu z väzenského prostredia o tom, že v jednej z väzníc sedí muž, ktorého vyšetrujú v súvislosti s Valkovou vraždou. Za vykrádanie domov sú obvinení aj jeho komplici. "Polícia intenzívne pracuje na prípade, je vytýčených stále viacero verzií. Jednou z nich je aj to, že pracujeme s možnosťou, že išlo o lúpež. Zdôrazňujem, že je to verzia. To znamená, že vyhodnocujeme viacero dôkazov, viacero smerov," povedal súčasný policajný prezident Tibor Gašpar.

O tom, že môže ísť o lúpežnú vraždu, svedčí aj to, že Valko predtým telefonoval s kolegyňou a povedal jej, že v dome páchne acetón. Acetón hral dôležitú úlohu aj v ďalších lúpežiach v Limbachu a okolí. Písal zase nedávno portál čas.sk.

Mŕtve telo renomovaného právnika Ernesta Valka objavila jeho dcéra a bývalá manželka v pondelok 8. novembra o 22.45 h pri príchode do jeho rodinného domu v Limbachu. Vybrali sa tam po tom, ako dlhší čas nedvíhal svoj mobilný telefón, čo im bolo podozrivé. Valko bol usmrtený jedným výstrelom z krátkej guľovej zbrane. Strela vypálená z niekoľkých metrov ho zasiahla do srdca a pľúc. V médiách sa neskoršie objavili aj informácie o viacerých obhliadkach miesta činu, či o tom, že bol usmrtený dvoma ranami.

Spomínanú možnosť, že vrah, vrahovia boli obyčajní zlodeji pripustil ešte v máji aj bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak. "Nebolo to vykonané tak, že vrah čakal s úmyslom ho zavraždiť. Bol to výsledok situácie, ktorá nastala," vysvetlil v rozhovore pre denník Sme s tým, že vyšetrovanie prípadu je tesne pred ukončením.

Nepriamo tiež naznačil, že páchateľ už môže sedieť vo vyšetrovacej väzbe. Spišiak vtedy vysvetlil, že polícii sa podarilo objasniť viacero lúpeží v okolitých obciach, ktoré vyzerali rovnako, ako situácia u Valka. Zatkli viacerých páchateľov, ktorí sú vo väzbe.

Ernest Valko bol pokladaný za prominentného právnika a vystupoval vo veľkom množstve súdnych prípadov až desiatkach mediálne známych prípadoch, či už ako právny zástupca, ale aj obvinený. Zastupoval napríklad českú Zbrojovku Vsetín v spore o užívanie pozemkov proti SR. Pred Najvyšším súdom SR zastupoval Slovenskú demokratickú koalíciu (SDK), keď HZDS navrhlo zrušenie jej registrácie pre voľby, vystupoval v spore štúdia Beta ohľadom sporu o zmluve s STV. Fond národného majetku (FNM) zastupoval v kauze o navrátenie akcií spoločnosti Nafta Gbely.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) zastupoval v spore s Union bankou, právnym zástupcom bol aj v spore takzvaných Duckého zmeniek či Tiposu. Okrem toho bol advokátom vo viacerých civilných sporoch na ochranu osobnosti, ktoré medzi sebou viedli poprední slovenskí politici. Bol aj správcom konkurznej podstaty v prípade Devín banky.

Výberová chronológia vyšetrovania vraždy právnika Ernesta Valka

8. novembra 2010 - Mŕtve telo renomovaného advokáta Ernesta Valka objavila jeho dcéra a bývalá manželka o 22.45 h pri príchode do rodinného domu právnika v Limbachu. Do jeho domu sa vybrali po tom, ako dlhší čas neprijímal volania na svoj mobilný telefón, čo im bolo podozrivé.

9. novembra 2010 - Minister vnútra SR Daniel Lipšic a prezident Policajného zboru (PZ) Jaroslav Spišiak informovali, že v prípade sa začalo trestné stíhanie pre vraždu, ktorú bude vyšetrovať Úrad boja proti organizovanej kriminalite. Valko bol usmrtený jedným výstrelom z krátkej guľovej zbrane, strela vypálená z niekoľkých metrov ho zasiahla do srdca a pľúc a smrteľne ho zranila.

12. novembra 2010 - Pamiatku zavraždeného popredného právnika Ernesta Valka si účasťou na smútočnom pochode v Bratislave uctilo vyše 250 občanov. Akciu podporilo cez internet približne 500 ľudí. Prítomný bol i minister vnútra SR Daniel Lipšic (KDH).

15. novembra 2010 - Zbraň nájdená v dome Ernesta Valka nebola podľa polície vražednou zbraňou. Polícia zaistila na mieste činu zbraň značky Sig Sauer, ktorá bola v legálnej držbe Ernesta Valka. Kriminalistická expertíza preukázala, že touto zbraňou Valka nezastrelili.

16. novembra 2010 - V bratislavskom Primaciálnom paláci sa uskutočnila verejná rozlúčka so zosnulým advokátom, bývalým predsedom Ústavného súdu ČSFR Ernestom Valkom.

22. novembra 2010 - Minister vnútra SR Daniel Lipšic informoval, že zavraždený advokát Ernest Valko poslal 1. júla 2010 na Ministerstvo vnútra SR žiadosť o odškodnenie svojej osoby vo výške 1,633 milióna eur za kauzu vydierania bratov Vittekovcov. Na pôde ministerstva vnútra po výmene vlády prebehli v tejto súvislosti dve rokovania. Posledné bolo naplánované na 9. novembra 2010, Valka zavraždili deň predtým.

3. decembra 2010 - Polícia v prípade vyšetrovania vraždy prominentného právnika Ernesta Valka urobila pokrok. Na tlačovej konferencii to potvrdil prezident Policajného zboru Jaroslav Spišiak. O aký pokrok by malo ísť, nekonkretizoval.

10. decembra 2010 - Riaditeľ Odboru osobitného určenia Generálnej prokuratúry (GP) SR Peter Šufliarsky informoval, že vyšetrovacia skupina a dozorujúci prokurátor pri vyšetrovaní vraždy prominentného advokáta Ernesta Valka zatiaľ pracujú s viacerými motívmi, ktoré sú všetky rovnako významné. Konkrétny motív vraždy polícia zatiaľ nepozná.

9. januára 2011 - Minister vnútra SR Daniel Lipšic v diskusnej relácii televízie Markíza Na Telo potvrdil, že ministerstvo vnútra SR má nové závažné informácie v súvislosti s vyšetrovaním vraždy Ernesta Valka.

1. apríla 2011 - Rozsah vyšetrovacích verzií v prípade vraždy právnika Ernesta Valka sa zúžil. Potvrdil to šéf odboru osobitného určenia Generálnej prokuratúry SR Peter Šufliarsky.

16. apríla 2011 - Denník Nový čas informoval, že o stretnutie s ministrom vnútra Danielom Lipšicom prejavil záujem Juraj O., zvaný Piťo, ktorého polícia považuje za šéfa skupiny bratislavského podsvetia – piťovcov. S ministrom chcel hovoriť o vražde Ernesta Valka. Lipšic stretnutie odmietol a Piťa odkázal na príslušného vyšetrovateľa.

28. apríla 2011 - Juraj O., alias Piťo, vypovedal na polícii k vražde prominentného advokáta Ernesta Valka, svoju výpoveď ale nepodpísal tvrdiac, že vyšetrovateľom z Úradu boja proti organizovanej kriminalite neverí.

24. mája 2011 - Riaditeľ odboru osobitného určenia Generálnej prokuratúry SR Peter Šufliarsky informoval, že orgány činné v trestnom konaní pokročili vo vyšetrovaní vraždy advokáta Ernesta Valka.

3. novembra 2011 - Slovenské masmédiá informovali, že za násilnou smrťou prominentného advokáta by mohol stáť mafiánsky boss z Dunajskej Stredy Lajos Sátor. Podľa kľúčového svedka, ktorý polícii pomáha odhaliť pozadie miestnych zločinov, mala byť dôvodom advokátovej smrti snaha pomstiť sa terajšiemu policajnému prezidentovi Jaroslavovi Spišiakovi za jeho akcie počas pôsobenia na polícii v Dunajskej Strede. Spišiak označil tieto výroky za dezinformácie a nepravdu.
Výberová chronológia súdnych prípadov, v ktorých vystupoval právnik E. Valko

1994 - Vystupoval ako právny zástupca spisovateľa Ľubomíra Feldeka v súdnom spore s Dušanom Slobodníkom. Súd rozhodol v prospech D. Slobodníka. Ľ. Feldeka odsúdil na zaplatenie odškodného vo výške 200.000 Sk a na ospravedlnenie sa.

1995-2009 - Zastupoval českú Zbrojovku Vsetín v spore o užívanie pozemkov proti SR.

1998 - Pred Najvyšším súdom SR zastupoval Slovenskú demokratickú koalíciu (SDK), keď HZDS navrhlo zrušenie jej registrácie pre voľby.

1998 - Gustáv Krajči ešte vo funkcii ministra vnútra SR zažaloval advokáta Ernesta Valka za slová, že sa Krajči mal ešte ako minister vnútra zdržiavať v Banskej Bystrici počas procesu s Mikulášom Černákom.

1998-1999 - Ernest Valko sa zaoberal sa zmluvami STV a štúdia Beta. Zmluvy označil za paškvil a skrytú privatizáciu STV 2. Slovenskej televízii odporučil, aby zmluvy napadla.

1999-2000 - Fond národného majetku (FNM) zastupoval v kauze o navrátenie akcií spoločnosti Nafta Gbely. Predmetom sporu bol 45,9-percentný balík akcií Nafty Gbely. Ten získala od FNM v roku 1996 akciová spoločnosť Druhá obchodná, v ktorej pozadí stál veľkopodnikateľ Vladimír Poór. FNM v zastúpení s Valkom súd vyhral.

1999 - Zastupoval Františka Mojžiša (Drukos) v spore o ochranu osobnosti proti STV.

1999 - Vystupoval ako právny zástupca Fondu národného majetku v súvislosti s možnosťou uplatnenia záložného práva na akcie Nafta Gbely. Advokát Valko v analýze skonštatoval, že počas trvania predbežného opatrenia, nie je možné uplatniť záložné právo na akcie, ktorými súd zakázal nakladať.

2000 - Slovenský plynárenský priemysel (SPP) zastupoval v spore s Union bankou. Jedna zo zmeniek v hodnote 350 miliónov korún bola podpísaná v prospech spoločnosti Sezooz Group, a.s., ktorá 29. septembra 1998 uzavrela s SPP kúpnu zmluvu na predaj technologických zariadení. Súdy dospeli k názoru, že Union Banka má právo na preplatenie zmeniek.

2000 - Vypracoval právny rozbor pre FNM, ktorý spochybňoval priebeh odpredaja akcií Slovenskej plavby a prístavov.

2000 - Ernest Valko žaloval exministra Ľudovíta Černáka za výrok, že "slabo obhajoval záujmy FNM" (vysúdil ospravedlnenie a 100.000 Sk).

2000 - Právnik Valko sa stal správcom konkurznej podstaty v prípade Devín banky. Stalo sa tak iba deň pred zmenou vyhlášky, ktorá obmedzila odmeny pre správcov konkurznej podstaty. Na advokátovu hlavu sa tak spustila kritika, že môže zinkasovať až 60 miliónov korún ako odmenu. Valko sa správcovstva napokon vzdal.

2006 - Vystupoval ako právny obhajca exministra dopravy pôšt a telekomunikácii Pavla Prokopoviča v spore s premiérom Robertom Ficom. Išlo o výroky Fica týkajúce sa kupčenia s poslancami v NR SR. 

november 2006 - Ernesta Valka zadržala polícia a spolu s podnikateľom Ladislavom Rehákom ho obvinila z vydierania Viliama a Rastislava V., ktorí pre podnikateľa vykupovali pozemky na Záhorí. Valko všetky obvinenia poprel. Na jar 2008 bolo stíhanie v tejto kauze zastavené.

2007-2009 - Zastupoval Slovenský plynárenský priemysel v spore o tzv. Duckého zmenky.

2008 - Spoločnosť Tipos zastupoval Valko v spore o viac ako 66 miliónov eur. Nástupnícka organizácia federálnej Sazky – Športky zažalovala v roku 2000 Tipos za neoprávnené používanie značiek Športka, Šanca, Mates, neplnenie zmlúv, vedomé porušovanie práv Športky a získavanie know-how.

2008 - V civilnom spore zastupoval exministra Ivana Mikloša voči predsedovi NR SR Pavlovi Paškovi. V tomto prípade však Mikloša žaloval na ochranu osobnosti šéf slovenského parlamentu.

2009 - Valko vystupoval ako právny zástupca v civilnom spore exministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca so Zuzanou Martinákovou. 

september 2010 - Takmer v osemročnom spore s Robertom Ficom obhajoval Valko podpredsedu vlády a ministra financií Ivana Mikloša tiež v civilnom spore na ochranu osobnosti.
 
Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies