Obyvatelia Gabčíkova budú žiť odteraz v meste

NETKY.SK • 1 Január 2016, 08:58 • 2 min
Obyvatelia Gabčíkova budú žiť odteraz v meste

GABČÍKOVO – Na tohtoročný Silvester si určite budú dlho spomínať obyvatelia Gabčíkova. Miestna samospráva na čele so starostom, čoskoro primátorom, Ivánom Fenesom usporiadala veľkolepé oslavy.

slovakia

left justify in out

Podujatie sa začalo o 21.00 h na parkovisku pri miestnom kultúrnom stredisku a skončí sa pouličnou zábavou. Od piatka (1.1.) sa totiž podľa rozhodnutia poslancov NR SR z obce Gabčíkovo stane 17. mesto Trnavského samosprávneho kraja.

 

Nie všetci obyvatelia sú nadšení. Viacerí sa obávajú, že od budúceho roka sa zvýšia dane z nehnuteľností. „Podľa zákona zastupiteľstvo prijalo všeobecne záväzné nariadenie, ktoré určuje výšku daní. Dokument je už schválený, ako aj plat starostu, resp. primátora. Tieto položky sa určujú podľa počtu obyvateľov obce. Všetko ostáva tak, ako to bolo doteraz, žiadna zmena nenastane,“ zdôraznil Fenes.

 

Pripomenul, že obec, v ktorej prevažuje maďarská národnostná menšina (88 %), nezaregistruje žiadne negatívne zmeny. „Dokonca maďarský jazyk ani nerozlišuje prvého človeka osídlenia, tak ako je to v slovenčine: starosta a primátor. Moje pomenovanie v maďarčine ostáva po starom,“ podotkol s úsmevom.

 

Starosta poukázal však na pozitívne zmeny. „Pred niekoľkými dňami sme dobudovali kanalizáciu v dĺžke 10 kilometrov, dokončujeme výstavbu 50 nájomných bytov. Od premiéra sme dostali z jeho rezervného fondu 40.000 eur na multifunkčné ihrisko s umelou trávou. Plánujeme rekonštrukciu budovy mestského úradu," priblížil Fenes. Pripomenul, že v Gabčíkove sa bude konať 20. januára zasadnutie Trnavského samosprávneho kraja. Mesto bude mať podľa neho lepšie šance na vybudovanie kruhovej križovatky v centre Gabčíkova. „Samozrejme, chceme vytvoriť ďalšie pracovné príležitosti, aby sme znížili počet nezamestnaných v meste,“ podčiarkol.

 

Na parkovisku, kde sa zišlo približne 500 ľudí, vystupujú domáce i zahraničné kapely a sólisti v rôznych žánroch. Postupne prichádzajú ďalšie skupiny, organizátori očakávajú až 2000 ľudí. „O polnoci nových mešťanov privíta ohňostroj. Pre obyvateľov, ktorí napriek veľmi chladnému počasiu prišli oslavovať, sme pripravili malé občerstvenie, párky a varené víno,“ konštatoval starosta.

 

Mladí ľudia sú veselí, zabávajú sa a na otázku, či im vyhovuje žiť v mestskom prostredí, jednoznačne odpovedali kladne. Skepticky sa pozerajú na vec starší obyvatelia. „Nebolo nám dobre? Čoskoro uvidíte, že v meste je všetko drahšie,“ nariekala 68-ročná teta Jolánka. „Už aj tak máme niekoľko bánk, krčiem, hotelov, penziónov, bude ich určite viac. Nestačí, že tu máme utečencov, bude ešte aj viac turistov,“ sa pridala jej kamarátka Katarína. „No, veď to je dobré,“ utíšil ju manžel.

 

„Od tejto zmeny očakávam, že Gabčíkovo sa bude rozvíjať. Od štátu prijmeme viacej peňazí na rozvoj turistiky, čo je v neposlednom rade veľmi významné. Dúfam, že viac peňazí získame na rozvoj infraštruktúry, školstva, zdravotníctva, športu, nakoľko tie podmienky nie sú ešte stále také, aké by mali byť. Negatíva nevidím zatiaľ žiadne,“ povedala obyvateľka Ingrid L., ktorá sa vydala do Gabčíkova pred 25 rokmi.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies