Objavili nový druh dinosaura

NETKY.SK • 12 August 2020, 13:13 • 2 min
Objavili nový druh dinosaura

BRATISLAVA - Na britskom ostrove Wight našli nový druh dinosaura z obdobia kriedy. Paleontológovia z University of Southampton veria, že štyri kosti zo Shanklinu patria teropodovi, ktorého nazvali Vectaerovenator inopinatus.

slovakia

left justify in out

Žil pred 115 miliónmi rokov a predpokladajú, že bol dlhý štyri metre. Do rovnakej skupiny patria napríklad aj Tyrannosaurus rex a moderné vtáky.

 

Názov odvodený od jeho kostí
Názov odvodili od veľkých vzdušných priestorov v niektorých kostiach, čo odborníkom pomohlo s identifikáciou tvora a jeho zaradením medzi teropody. Tím z University of Southampton uviedol, že vzduchové vaky, ktoré možno nájsť aj u vtákov, boli "rozšírením pľúc" a "pomáhali s efektivitou dýchacieho systému, pričom tiež nadľahčovali kostru".

Fosílie našli počas troch rôznych príležitostí v roku 2019 a skončili v múzeu Dinosaur Isle v Sandowne, kde ich vystavujú.

 

"Mali sme skutočne veľkú radosť z nájdenia týchto kostí," vyhlásil Robin Ward, ktorý bol na ostrove aj s rodinou.

 

 

Ďalšie pozostatky
Počas návštevy ostrova objavil ďalšie kosti aj James Lockyer zo Spaldingu v Lincolnshire. "Čítal som a hovorili mi, že v Shankline toho veľa nenájdem. Vždy však hľadám tam, kde ostatní nie, a tentoraz sa to naozaj oplatilo," povedal.

Ďalším nálezcom je Paul Farrell. "Prechádzal som sa po pláži, kopal do kameňov a narazil som na niečo, čo vyzeralo ako kosť dinosaura. Naozaj som bol v šoku, keď som zistil, že to môže byť nový druh," vyjadril sa.

Vedúci projektu Chris Barker vyhlásil, že vďaka novým a v tejto oblasti vzácnym nálezom majú viac informácií o rôznorodosti druhov dinosaurov. Objasnil, že Vectaerovenator inopinatus pravdepodobne žil severne od miesta nálezu kostí.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies