Objavil sa nový príznak nakazenia koronavírusom

NETKY.SK • 3 Apríl 2020, 06:34 • 2 min
Objavil sa nový príznak nakazenia koronavírusom

BRATISLAVA - Hoci najčastejšími a veľmi rozšírenými príznakmi nakazenia sa novým koronavírusom sú stále kašeľ, vysoká teplota a problémy s dýchaním, po celom svete sa objavuje stále viac prípadov, keď sú príznakmi nákazy aj neurologické problémy vrátane náhlych záchvatov či dokonca mŕtvice.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Objavili sa už aj prípady, keď pacient nevykazoval žiadne iné príznaky, iba práve neurologické, a následne sa ukázalo, že bol nakazený koronavírusom.

 

Nové zistené príznaky
Už začiatkom marca sa začali objavovať takéto prípady aj v Spojených štátov, v meste Boca na Floride napríklad vyšetrovali pacienta, ktorý bol dočasne nervovo paralyzovaný a nevedel lekárom povedať ani to, ako sa volá, pričom jeho následný test na koronavírus bol pozitívny. Objavili sa tiež prípady pacientov, ktorí mali práve počas návštevy lekára podobný záchvat, aký sa vyskytuje pri ochoreniach, ako napríklad epilepsia. Aj pri nich bola následne zistená nákaza koronavírusom.

 

img

 

V Taliansku celé oddelenie

Hoci najčastejšími a veľmi rozšírenými príznakmi nakazenia sa novým koronavírusom sú stále kašeľ, vysoká teplota a problémy s dýchaním, po celom svete sa objavuje stále viac prípadov, keď sú príznakmi nákazy aj neurologické problémy vrátane náhlych záchvatov či dokonca mŕtvice.  V Taliansku ide dokonca podľa o tak rozšírený fenomén, že napríklad nemocnica v Brescii už vyčlenila jedno celé oddelenie pre pacientov, ktorí sú nakazení koronavírusom a zároveň majú neurologické príznaky. Pri niektorých z nich sa podľa tamojšieho lekára Alessandra Padovaniho práve neurologické príznaky objavili ako prvé.

 

img

 

Anosmia sa už potvrdila
Už minulý týždeň priniesli svetové médiá informáciu, že popri najčastejších príznakoch nákazy koronavírusom, teda kašli a teplote, sa u stále väčšieho počtu ľudí objavuje aj strata čuchu a chuti. Prudký nárast ľudí sťažujúcich sa na stratu čuchu a chuti, odborne nazývanú anosmia, hlásia už od minulého týždňa lekári z mnohých krajín vrátane Veľkej Británie, Spojených štátov, Nemecka či Južnej Kórey. Aj v tomto prípade je pritom veľmi časté, že anosmia sa objaví u človeka nakazeného koronavírusom ešte skôr ako akékoľvek iné príznaky.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ali Razfar MD (@alirazfarmd),

 

Hlavné príznaky
Hlavnými príznakmi nákazy koronavírusom naďalej zostáva vysoká teplota a neustávajúci kašeľ, konkrétne taký, ktorý trvá viac ako hodinu, prípadne sa u človeka objavia najmenej tri záchvaty kašľa v priebehu 24 hodín.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies