Obama predstavil plán na zatvorenie väznice Guantánamo

NETKY.SK • 23 Február 2016, 17:42 • 2 min
Obama predstavil plán na zatvorenie väznice Guantánamo

WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama predstavil dnes plán na uzatvorenie vojenskej väznice Guantánamo, píše agentúra AP.

slovakia

left justify in out

Toto zadržiavacie stredisko podkopáva národnú bezpečnosť a hodnoty Spojených štátov a jeho uzatvorenie je nevyhnutné, uviedol Obama počas prejavu v Bielom dome. Samotné Guantánamo je podľa amerického prezidenta v boji proti terorizmu kontraproduktívne, pretože sa používa ako propaganda pri nábore militantov a vyčerpáva tiež federálne armádne prostriedky.

 

"Pohnime sa ďalej a uzatvorme túto kapitolu," povedal Obama. "Nechcem presunúť tento problém na nasledujúceho prezidenta, ktokoľvek ním bude," dodal šéf Bieleho domu, ktorého funkčné obdobie sa končí v januári 2017.

 

Biely dom dnes oficiálne zverejnil plán na zatvorenie tejto väznice v rovnomennom kubánskom zálive, ktorú USA zriadili na svojej tamojšej vojenskej základni pre zadržiavanie osôb podozrivých z terorizmu. Plán Obamu však čelí značnej kritike zo strany republikánov dominujúcich v Kongrese, upozorňuje AP.

 

Podľa už skôr zverejnených informácií Obamov plán počíta s presunom 35 väzňov do iných krajín. Zvyšných menej než 60 väzňov by mali umiestniť v rámci Spojených štátov. V pláne sa hovorí o 13 možných zariadeniach na území USA, do ktorých by mohli previezť zostávajúcich väzňov.

 

Náklady na zatvorenie a prevoz väzňov zo základne na Kube podľa agentúry Reuters dosiahnu 290-475 miliónov dolárov. Náklady na väzňov umiestnených v rámci USA budú podľa nemenovaného zdroja agentúry predstavovať ročne o 65-85 miliónov dolárov menej než v Guantáname, čím sa podľa neho do troch až piatich rokov náklady zatvorenia väznice vykompenzujú.

 

V zariadení Guantánamo zriadenom USA pred 14 rokmi v rámci tzv. vojny proti teroru boli v minulosti zadržiavané stovky zajatcov podozrivých z terorizmu, a to väčšinou bez vznesenia obvinení či súdneho procesu.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies