NRSR: R. Sulík: Druhé kolo voľby šéfa GP bude definitívne v utorok

NETKY.SK • 3 December 2010, 08:15 • 2 min
NRSR: R. Sulík: Druhé kolo voľby šéfa GP bude definitívne v utorok

NRSR: R. Sulík: Druhé kolo voľby šéfa GP bude definitívne v utorok

slovakia

left justify in out

img

Druhé kolo voľby generálneho prokurátora sa napokon neuskutoční ešte dnes, ako po rokovaní Koaličnej rady oznámil líder SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, ale až v utorok (7.12.) dopoludnia. Po zasadnutí poslaneckého grémia to oznámil predseda NR SR Richard Sulík (SaS).
"Nie som šťastný z tej situácie, ako sa to vyvinulo," priznal. Či budú poslanci voliť generálneho prokurátora tajne alebo napokon verejne, ako pripúšťal Dzurinda, Sulík zatiaľ komentovať nechcel. "Na to je teraz priskoro. Urobíme druhé kolo a potom uvidíme," avizoval. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) dnes medzi novinárov neprišla, aj keď jej hovorca Rado Baťo avizoval, že sa vyjadrí po Koaličnej rade.
Dzurinda pár minút pred Sulíkom novinárom povedal, že voľba sa uskutoční ešte dnes a poslanci vládnej koalície sa zariadia tak, aby nebol zvolený nikto. "V najbližších dňoch sa dohodneme na novej voľbe. Za SDKÚ-DS chcem povedať, že budeme presadzovať, aby došlo k zmene volebného poriadku a voľba generálneho prokurátora bola verejná," vyhlásil. Expremiér trvá na tom, že poslanci za SDKÚ-DS pri dnešnom hlasovaní dodržali koaličnú dohodu a podporili Jozefa Čentéša. Zároveň potvrdil, že strana je s týmto nominantom spokojná.
Predseda Ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka (KDH) tvrdí, že druhé kolo voľby nemôže byť verejné, keďže prvé bolo tajné. Inštitút verejnej voľby podľa neho možno uplatniť až na novú voľbu. Podľa jeho názoru na zmenu spôsobu voľby šéfa GP netreba novelu rokovacieho poriadku, ale "myslím, že v koalícii som s týmto názorom momentálne v menšine".
Z výsledkov hlasovania dnešnej predpoludňajšej tajnej voľby je zrejmé, že viacero koaličných poslancov nedodržalo dohodu podporiť spoločného nominanta Jozefa Čentéša. SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd mali počas tajnej voľby prítomných všetkých 79 poslancov, no Čentéš získal len 73 hlasov zo 149 prítomných. Na druhej strane opozícia mala zastúpenie v podobe 70 zákonodarcov (chýbal len Ján Mikolaj z SNS) a napriek tomu kandidát Dobroslav Trnka dostal 74 hlasov, teda na zvolenie mu chýbal jediný. Dva hlasy boli neplatné.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies