Novela zákona o energetike prináša nových účastníkov trhu s energiami

NETKY.SK • 7 Apríl 2022, 09:13 • 2 min
Novela zákona o energetike prináša nových účastníkov trhu s energiami

BRATISLAVA – Okrem výrobcov, prevádzkovateľov prenosovej a distribučnej sústavy a siete či dodávateľov plynu a elektriny pribudnú na trhu s energiami aj aktívni odberatelia, energetické spoločenstvá, prevádzkovatelia zariadení na uskladňovanie elektriny či agregátori.

slovakia

left justify in out

Vyplýva to z novely zákona o energetike z dielne ministerstva hospodárstva, ktorý v stredu (6. 4.) schválila vláda. Zmena vychádza z balíka opatrení EÚ známeho ako Čistá energia pre všetkých Európanov.

 

Zákon o energetike upravuje podnikanie v energetických odvetviach, ustanovuje práva a povinnosti jednotlivých účastníkov trhu s elektrinu a plynom a pravidlá pre výkon štátnej správy v energetike.

 

„Základné princípy, z ktorých súčasná zákonná úprava vychádza, sú v rámci členských štátov EÚ naďalej platné, dochádza však k rozšíreniu niektorých z nich, respektíve k zavádzaniu nových princípov a rovnako nových účastníkov trhu s elektrinou (a plynom) v záujme podpory jednotného trhu s elektrinou, stability a bezpečnosti trhu s elektrinou a zaistenia ochrany jednotlivých subjektov, najmä koncových odberateľov elektriny,“ uviedol rezort hospodárstva v dôvodovej správe k materiálu.

 

img

 

Okrem právnej úpravy nových účastníkov trhu s elektrinou a trhu s plynom prináša novela zákona o energetike aj právnu úpravu uskladňovania elektriny a zmeny v oblasti ochrany spotrebiteľa či úpravu doterajších právnych podmienok pre nasadzovanie tzv. inteligentných meracích systémov do konkrétnych odberných miest. Na dosiahnutie a udržanie bezpečnej a spoľahlivej prevádzky prenosovej alebo distribučnej sústavy v reálnom čase definuje novela aj nové práva a povinnosti prevádzkovateľov distribučných sústav a prevádzkovateľa prenosovej sústavy.

 

img

 

Prijatie uvedenej novely zákona o energetike je jedným z míľnikov, ktorého splnenie umožní čerpanie finančných prostriedkov EÚ z Plánu obnovy a odolnosti SR na investície zamerané na rozvoj obnoviteľných zdrojov energie a zvýšenie flexibility elektroenergetického systému.

 

Možno vás zaujme: Spevák Ed Sheeran uspel v súdnom spore o autorské práva k Shape of Youtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies