Nie je hanbou požiadať o pomoc! Na Svetový deň duševného zdravia nezabudla ani prezidentka

NETKY.SK • 10 Október 2021, 17:08 • 2 min
Nie je hanbou požiadať o pomoc! Na Svetový deň duševného zdravia nezabudla ani prezidentka

Psychické problémy môžu v náročnej situácii prerásť až do rôznych porúch. Potom je už ich liečba náročnejšia, než keby začala včas. Naozaj nie je hanbou požiadať o pomoc, ak sa človek cíti zle. Dnes je Svetový deň duševného zdravia. Podporu vyjadrila prezidentka i premiér.

slovakia

left justify in out

Dni duševného zdravia sú každoročnou jesennou aktivitou Ligy za duševné zdravie. Konajú sa okolo 10. októbra, kedy je Svetový deň duševného zdravia. Bol vyhlásený Svetovou federáciou za duševné zdravie (WFMH) v roku 1991. 

 

img

 

Od roku 1992, kedy táto iniciatíva vznikla, sa z pôvodných 40 participujúcich krajín rozšírila takmer do celého sveta. Od pôvodného cieľa, ktorým bolo pritiahnutie pozornosti k problematike duševného zdravia, sa ťažisko podujatia postupne presunulo k akcentovaniu rovnocennosti problematiky duševného zdravia so zdravím telesným, a vo vyspelých krajinách zaznamenalo aj významný prienik do oblasti verejného zdravotníctva.

 

 

"Psychické problémy môžu v náročnej situácii prerásť až do porúch a vyžadujú pomoc a liečbu presne tak ako telesné choroby. Nie je preto hanbou požiadať o pomoc, ak človek cíti samotu, úzkosť či depresiu," napísala prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti.

 

Prezidentka sa v krátkom videu prihovorila najmä deťom a mladým ľuďom. "Ak cítite úzkosť, strach alebo duševnú nepohodu, vedzte, že tento problém nemusíte zvládať sami. Každý problém má riešenie. Je veľmi dôležité, aby ste s takýmto problémom nezostali sami, ale zdôverili sa niekomu, komu dôverujete, niekomu dospelému vo vašom okolí. Alebo využili možnosť telefónnych liniek, kde vám vedia poskytnúť odbornú pomoc."

 

img

 

Prezidentka poukázala na to, že je v poriadku byť odlišným a robiť chyby. "Často sa možno trápite pre to, že zlyhávate alebo robíte chyby, ale chyby sú vždy príležitosťou na to, aby ste sa niečo nové naučili. Možno niektorí z vás riešite to, že ste odlišní, že nie ste spokojní so svojou postavou, so svojím vzhľadom, ale práve to, že ste odlišní, vás robí jedinečným." Deti a mladých ľudí preto vyzvala, aby sa nebáli v prípade problémov vyhľadať pomoc.

 

Prečítajte si: Pomáhať a chrániť bolo hlavným cieľom verejných inštitúcií – polície, lekárov a dobrovoľníkov z Červeného kríža

 

Bezplatnú pomoc poskytuje Linka detskej istoty na čísle 116 111, Linka detskej dôvery na čísle 0907 401 749. Pomoc poskytuje aj krízová linka pomoci Ipčko na čísle 0800 500 333 alebo na poradna@ipcko.sk, tiež linka pomoci Chuť žiť pre ľudí s poruchami príjmu potravín na čísle 0800 221 080.

 

img

 

Nezabudol ani premiér Eduard Heger. "Musíme sa však naučiť, že požiadať o pomoc nie je slabosťou. Práve naopak. Priznať si problém a mať snahu riešiť ho, je prejavom zrelosti a sily. Nevzdávajme teda boj za svoje duševné zdravie a nebojme sa vyhľadať odbornú pomoc," napísal na sociálnej sieti.

 

 

Svoju podporu napísala na sociálnej sieti i Jana Žitňanská. "Sme len ľudia a je úplne prirodzené, že nedokážeme bezproblémovo zvládať každú jednu výzvu, ktorú nám život prinesie. Nebojme sa preto požiadať o pomoc, ak cítime, že ju potrebujeme, aby sme sa mohli opäť nadýchnuť."

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies