Netreba viac psychiatrických lôžok,ale viac ambulantných psychiatrov

NETKY.SK • 8 Február 2023, 08:00 • 2 min
Netreba viac psychiatrických lôžok,ale viac ambulantných psychiatrov

BRATISLAVA - Slovensko nepotrebuje viac psychiatrických lôžok, ale viac ambulantných psychiatrov. Uviedla to hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre odbor psychiatrie Ľubomíra Izáková.

slovakia

left justify in out

Zdôrazňuje potrebu vybudovania komunitnej psychiatrickej starostlivosti, v ktorej si podľa nej mnoho pacientov nájde cestu k uzdraveniu. "Pacienti, ktorí najviac konzumujú psychiatrickú starostlivosť v psychiatrických ambulanciách, musia chodiť na opakované kontroly a intervencie sú dlhšie a pre psychiatra časovo náročnejšie, pôjdu do komunitnej starostlivosti. (...) O nich sa odľahčí sektor psychiatrickej ambulancie a vytvorí sa priestor pre nových pacientov," priblížila. Funguje to podľa nej aj v zahraničí. Na nedostatok komunitných služieb pre psychiatrických pacientov poukázala koncom januára komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská. "Komunitná starostlivosť o pacientov s duševnou poruchou je pritom nástrojom k účinnej liečbe, ktorá môže vo veľkej miere minimalizovať alebo až predchádzať akútnym alebo dlhodobým hospitalizáciám," zdôraznila. 
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Martin Petras
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies