Netanjahu vyzýva EÚ okamžite zaradiť Hamas na zoznam teroristických organizácií

NETKY.SK • 17 December 2014, 13:26 • 2 min
Netanjahu vyzýva EÚ okamžite zaradiť Hamas na zoznam teroristických organizácií

JERUZALEM - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes vyzval EÚ, aby ponechala palestínske militantné hnutie Hamas na svojom zozname teroristických organizácií.

slovakia

left justify in out

Netanjahuova výzva prišla krátko po tom, ako dnes všeobecný súd Európskej únie z procedurálnych dôvodov anuloval rozhodnutie o zaradení palestínskeho hnutia do zoznamu teroristických organizácii.  
     

Netanjahu vo svojom vyhlásení uviedol, že Izrael od EÚ očakáva, že Hamas "okamžite" zaradí na zoznam. "Hamas je vraždiaca teroristická organizácia, v ktorej stanovách sa ako cieľ uvádza zničenie Izraela," pripomenul Netanjahu.
     

Ako informoval izraelský spravodajský server Ynetnews, predstavitelia Hamasu rozhodnutie súdu EÚ privítali. "Je to oprava chyby a nespravodlivosti, spáchanej na Hamase, ktoré je národno-oslobodzovacím hnutím," uviedol zástupca Hamasu Izzát ar-Riš.

     

Iný predstaviteľ Hamasu, Saláh Bardáwil, označil verdikt súdu za "silný a dobrý posun", ktorý v konečnom dôsledku povedie Európu ku krokom namiereným proti Izraelu. "Toto rozhodnutie napravuje veľkú chybu spáchanú na úkor palestínskeho hnutia odporu, keď bol Hamas spájaný s terorizmom," upozornil Bardáwil.
     

Advokátka hnutia Hamas Liliane Glocková dnes pred novinármi vyjadrila spokojnosť s rozhodnutím európskeho súdu.   
     

EÚ zaradila Hamas na svoj zoznam teroristických skupín koncom roku 2001. Toto palestínske hnutie vládnuce v pásme Gazy sa však proti príslušnému rozhodnutiu odvolalo. 
     

Všeobecný súd Európskej únie teraz dospel k záveru, že zaradenie Hamasu na čiernu listinu nebolo založené na preskúmaní reálnej činnosti skupiny, ale na tvrdeniach zverejnených v tlači a na internete. 
     

Sudcovia zdôraznili, že pri svojom rozhodovaní neriešili otázku, či Hamas skutočne patrí medzi teroristické organizácie. Skúmali len samotný proces zaradenia hnutia na čiernu listinu EÚ.
     

Proti dnešnému verdiktu je možné podať odvolanie do dvoch mesiacov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies