Nepodceňujte preventívne očné prehliadky, môžu vás zachrániť pred slepotou

NETKY.SK • 11 Marec 2019, 09:55 • 2 min
Nepodceňujte preventívne očné prehliadky, môžu vás zachrániť pred slepotou

BRATISLAVA - Akútnemu glaukómu, ktorý je známy aj ako zelený zákal, sa dá predísť preventívnou prehliadkou.

slovakia

left justify in out

Vedie k rýchlemu oslepnutiu, avšak včasnou diagnostikou a liečbou ochorenia sa mu dá predísť, pripomínajú oční lekári pri príležitosti Svetového týždňa glaukómu.

 

"Ochorenie prebieha veľmi asymptomaticky, ak však niekto spozoruje zhoršené videnie, môže ísť už o pokročilé štádium. V základnom odhaľovaní ochorenia sa sústredíme najmä na jedincov, u ktorých sa glaukóm vyskytol aj v rodine, alebo majú zvýšený vnútroočný tlak," priblížila oftalmologička Erika Vodrážková z Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave. Kontrola vnútroočného tlaku, ktorý je dôležitým faktorom ochorenia, sa nazýva tonometria. Je bezbolestná a trvá niekoľko sekúnd. Merania sa opakujú počas dňa niekoľkokrát pre presnosť, nakoľko tlak kolíše. Výsledok sa vypočíta priemerom všetkých meraní.

 

img

 

Zvýšené hodnoty očného tlaku naznačujú problém a bez preventívneho merania o nich mnohí pacienti ani nemusia vedieť, pripomínajú zástupcovia Slovenskej oftalmologickej spoločnosti. Liečba glaukómu sa začína podávaním kvapiek s jednou účinnou látkou. Pokiaľ nie je účinná, možno prejsť až na kvapky s kombináciou štyroch látok. "Pri liečbe je dôležité, aby pacient dodržiaval rady a odporúčania lekára, a v tomto prípade si napríklad pravidelne aplikoval očné kvapky," hovorí oftalmologička Nora Majtánová z Nemocnica sv. Cyrila a Metoda. Moderné očné kvapky sa podľa nej vyrábajú s pomocou nanotechnológie, čo by v budúcnosti mohlo znamenať menšiu frekvenciu kvapkania. "Tým zníženie vedľajších účinkov kvapiek a zvýšenie komfortu pacienta a kvality jeho života," vysvetľuje Majtánová.

 

Ak ochorenie ďalej postupuje, do úvahy prichádza laserová alebo chirurgická liečba, v rámci ktorej sa vytvorí samotná odtoková cesta. Ak má však pacient pokročilý glaukóm, existuje možnosť vkladania implantátov, ktoré pomáhajú znižovať očný tlak. Neliečený glaukóm môže viesť k poruchám zrakovej ostrosti až k slepote. Ochorenie sa podľa nej môže skrývať aj za neurčitými príznakmi, napríklad bolesťou hlavy.

 

img

 

Zrakom ľudia vnímajú až 80 percent informácií z okolitého sveta. Občasné zahmlené videnie alebo začervenané oči nemusia byť vždy príznakom únavy a opätovne sa vracajúce problémy s očami môžu signalizovať vážny problém. Glaukómom v súčasnosti trpí šesť až osem percent populácie, je druhým najčastejším očným ochorením, ktoré vo vyspelých krajinách vedie k slepote. Konečné štádium poškodenia oka spôsobené glaukómom je nenávratné a nedá sa korigovať liekmi či chirurgickým zákrokom.

 

Zákernosť zeleného zákalu spočíva v tom, že nebolí. Medzi rizikové faktory patrí vek nad 40 rokov, vysoký alebo nízky krvný tlak, ochorenia ciev, cukrovka, migréna, fajčenie a poranenia očí. Dôležitú úlohu hrá dedičnosť, anatomické zvláštnosti v cestách, ktorými odteká komorový mok, vyplňujúci priestor v oku, ako aj niektoré celkové ochorenia alebo užívanie liekov.

 

Akútny glaukóm sa môže v princípe objavovať v každom veku, avšak predpoklad ochorenia s vyšším vekom rastie. V mladšom veku naň trpia rovnako často muži a ženy, v starobe ho majú o niečo častejšie ženy.

 

Počas Svetového týždňa glaukómu od 11. do 15. marca sa budú konať preventívne merania očného tlaku vo vybraných očných ambulanciách, pracoviskách a obchodných centrách v Bratislave, Trnave, Nitre, Nových Zámkoch, Michalovciach, Poprade, Prešove, Košiciach, Liptovskom Mikuláši, Banskej Bystrici a Žiline. Svetový týždeň glaukómu každoročne vyhlasuje Európska glaukómová spoločnosť a na Slovensku ho pripravuje Glaukómová sekcia Slovenskej oftalmologickej spoločnosti.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies