Nemecko: Rumunský prezident loboval v Berlíne za prijatie krajiny do Schengenu

NETKY.SK • 27 Február 2015, 09:28 • 2 min
Nemecko: Rumunský prezident loboval v Berlíne za prijatie krajiny do Schengenu

BERLÍN - Rumunský prezident Klaus Iohannis loboval dnes v Berlíne za podporu spolkovej republiky členstvu Rumunska v schengenskej zóne.

slovakia

left justify in out

Pri vôbec prvom stretnutí najvyššieho rumunského predstaviteľa nemeckého pôvodu s nemeckou spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou Iohannis ubezpečil, že jeho krajina je schopná garantovať bezpečnosť vonkajších hraníc Európskej únie a že možno odstrániť aj prípadné iné kritické aspekty.

 

Hostiteľka označila želanie Rumunska vstúpiť do Schengenu za opodstatnené, uviedla tlačová agentúra DPA.

Obaja varovali pred zúžením problematiky na migráciu sociálne najslabších a predovšetkým hosť z Bukurešti zdôraznil, že početne výrazne väčším problémom je migrácia jeho vysoko kvalifikovaných krajanov, ktorá predstavuje pre Rumunsko veľkú výzvu.

 

Na spoločnej tlačovej konferencii oboch štátnikov sa Merkelová v reakcii na jednu z otázok vyjadrila, že dúfa, že ruský prezident Vladimir Putin neuplatní v Moldavsku podobnú stratégiu postupu ako na Ukrajine, informovala tlačová agentúra Reuters.

 

Podľa rovnakého zdroja tak Nemecko, ako aj Rumunsko vyjadrili podporu integračným zámerom proeurópskej vlády premiéra Chirila Gaburiciho v Kišiňove.

 

Klausa Iohannisa prijal ešte pred stretnutím s Merkelovou najvyšší nemecký predstaviteľ, spolkový prezident Joachim Gauck, ktorý využil túto príležitosť na ocenenie Rumunskom deklarovaného zámeru intenzívnejšie sa angažovať v rámci Severoatlantickej aliancie a dôraznejšie postupovať proti prejavom korupcie.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies