Nemecká vláda tvrdí, že najväčšou hrozbou pre bezpečnosť je Rusko, Čína je partner i súper

NETKY.SK • 14 Jún 2023, 18:15 • 2 min
Nemecká vláda tvrdí, že najväčšou hrozbou pre bezpečnosť je Rusko, Čína je partner i súper

BERLÍN - Nemecká vláda označila Rusko za najväčšiu bezpečnostnú hrozbu v dohľadnej budúcnosti. V novej bezpečnostnej stratégii predstavenej v stredu sa tiež vyslovila za vyvážený prístup k Číne.

slovakia

left justify in out

Nemecká vláda označila Rusko za najväčšiu bezpečnostnú hrozbu v dohľadnej budúcnosti. V novej bezpečnostnej stratégii predstavenej v stredu sa tiež vyslovila za vyvážený prístup k Číne. TASR informácie prevzala od agentúr AP a AFP.

 

"Dnešné Rusko je v dohľadnej budúcnosti najväčšou hrozbou pre mier a bezpečnosť v euroatlantickej oblasti," píše sa v dokumente prijatom spolkovou vládou v Berlíne. V období rastúcej multipolarity sa podľa neho niektoré krajiny "snažia pretvoriť medzinárodný poriadok podľa svojho názoru na systematické súperenie". Čína je "partnerom, konkurentom a systémovým súperom", uvádza sa tiež v prvej komplexnej nemeckej stratégii národnej bezpečnosti. Berlín v nej obviňuje Peking, že opakovane koná proti záujmom a hodnotám Nemecka v úsilí zmeniť svetový poriadok založený na pravidlách. Podľa dokumentu tiež zvyšuje tlak na regionálnu i medzinárodnú bezpečnosť a nedodržiava ľudské práva.

 

Nemecká stratégia zároveň priznáva, že ázijský gigant "je naďalej partnerom, bez ktorého nemožno vyriešiť mnohé globálne výzvy a krízy". Nemecký kancelár Olaf Scholz pri predstavení stratégie uviedol, že Berlín si neželá "odpájanie" od Číny, ale znižovanie rizika. Preto musí zohľadňovať bezpečnostné problémy, ktoré vo vzťahu s touto krajinou vyvstávajú.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies